World Cup 2006
Pisteet yhdeksän osakilpailun jälkeen / Points after nine events
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)
Yhteis-pisteet Hat-sina Bro Eskils-tuna Nar-va Väste-rås Piela-vesi Leppä-virta Michelbach Viljandi
Total score 6.5. 27.5. 28.5. 17.6. 1.7.-2.7. 15.7. 12.8.-13.8. 2.9. 16.9.
Naiset Yleinen  / Women Open
1 Eeva Isokorpi Ronttoset 204 30 30 30 30 30 24 30
2 Tuija Salonen Ronttoset 186 24 24 24 30 30 24 30
3 Eeva Niva ESY-Sampo 122 18 20 18 20 10 20 16
4 Marika Myllymaa Kumiset 74 6 16 14 14 2 18 4
5 Mervi Koskelo Rautavaaran Isku 50 16 24 10
6 Valma Hämäläinen SS Kaleva 46 16 18 12
7 Jaana Väli Viljandi 44 24 20
8 Asta Savukoski Korska 42 10 18 8 6
9 Mona Koskelo Rautavaaran Isku 38 24 14
10 Marika Vierikko Ronttoset 38 20 18
11 Sari Kieloaho Rautavaaran Isku 36 20 12 4
12 Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 34 14 20
13 Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 32 16 16
14 Helena Söderström Leppävirran Urheiljat 28 10 18
15 Johanna Paaso Rukiveri 25 20 5
16 Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 25 20 5
17 Jana Kohv Viljandi 24 24
18 Marita Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 20 14 6
19 Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 20 12 8
20 Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku 20 8 12
21 Maie Väli  Viljandi 17 12 5
22 Anna-Liisa Prinkkala Kumiset 16 16
23 Eija Salmijärvi Rukiveri 16 16
24 Alexa Niemann TWG Schlabbeschubser 16 16
25 Julija Finozenok Hatsina 14 14
26 Merja Hämäläinen SS Kaleva 14 14
27 Nadine Sohlbach TWG Schlabbeschubser 14 14
28 Anneli Orasi Turi 14 14
29 Tatjana Efimenkova Hatsina 12 12
30 Miriam Matschulla TWG Schlabbeschubser 12 12
31 Tiiu Palmiste  Viljandi 10 10
32 Irene Merjamaa Ronttoset 10 8 2
33 Britta Sennlaub TWG Schlabbeschubser 10 10
34 Ave Murd Pärnu 10 10
35 Kirsti Perttula Kumiset 9 4 4 1
36 Michaela Niva Esy Sampo 8 5 3
37 Sirkka Väyrynen SS Kaleva 8 8
38 Ida Niemann TWG Schlabbeschubser 8 8
39 Maiju Vierikko Ronttoset 8 8
40 Eila Sollo Ronttoset 6 6
41 Tuija Tuunainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 6 6
42 Liisa Packalen Esy Sampo 5 5
43 Irina Stepanova Hatsina 3 3
44 Virpi Kokkonen Rautavaaran Isku 3 3
45 Päivi Simoinen Leppävirran Urheiljat 3 3
46 Tuula Nieminen Kumiset 3 3
47 Natalja Verupen  Narva 2 2
48 Sanna Husso Heinäveden Yleisurheilijat 2 2
49 Marjo Korhonen SS Katajaiset, Västerås 1 1
Miehet Yleinen  / Men Open
1 Jari Isokorpi Ronttoset 140 24 24 30 2 10 20 30
2 Jouni Viljanen Kumiset 98 18 30 30 20
3 Pasi Kuusinen Heinolan Isku 78 24 24 30
4 Hannu Myllymaa Kumiset 68 20 4 14 16 14
5 Jorma Paavisto Kumiset 66 16 18 8 24
6 Ari Kantoniemi ESY-Sampo 64 30 16 18
7 Olavi Väänänen Ronttoset 60 30 18 12
8 Juha Paavisto Kumiset 46 14 14 18
9 Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 45 20 20 5
10 Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheiljat 44 20 14 10
11 Janek Väli  Viljandi 44 24 20
12 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 43 10 30 3
13 Eenok Heinikoski SS Kaleva 39 18 5 16
14 Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat 32 14 18
15 Fabian Lau 7-Meilenstiefel 30 30
16 Yrjö Rusanen Ronttoset 29 12 2 5 2 8
17 Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 26 10 8 8
18 Esa Kokkonen Ronttoset  26 10 8 8
19 Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 25 10 5 10
20 Kai Hämäläinen SS Kaleva 24 24
21 Kimmo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 24 12 12
22 Marko Nironen Ristiinan Urheilijat 24 18 6
23 Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 24 24
24 Frank Egel TWG Schlabbeschubser 24 24
25 Juhana Lyytikäinen Pielaveden Sampo 21 20 1
26 Jouni Perttula Kumiset  21 16 5
27 Veijo Prinkkala Kumiset 20 20
28 Leo Lukka  Viljandi 20 16 4
29 Heikki Virolainen Ronttoset  18 14 4
30 Enrico Achtenhagen GWV Rauen Latex 04 18 18
31 Jyrki Moilanen Kumiset 16 16
32 Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 16 16
33 Riku Pulliainen Joroisten Urheilijat 16 16
34 Reijo Keränen ESY-Sampo 14 8 6
35 Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat 14 14
36 Thoralf Meese Gib Leder 04 14 14
37 Taisto Köngäs SS Katajaiset 13 10 3
38 Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 13 5 8
39 Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 12 12
40 Jarmo Kieleväinen ESY Sampo 12 12
41 Pauli Tarvainen Korson Kaiku 12 12
42 Tapio Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 12 12
43 Martin Barth GWV Rauen Latex 04 12 12
44 Järvinen Martti Kumiset  11 5 6
45 Sebastian Hans TWG Schlabbeschubser 10 10
46 Aleksei Stepanov Pietari  8 8
47 Keijo Sollo Ronttoset 6 6
48 Raimo Hämäläinen SS Kaleva 6 6
49 Valeri Koivanen Pietari  6 6
50 Valto Sahlman SS Kaleva 6 6
51 Veli-Lauri Konttinen Heinäveden Yleisurheilijat 6 6
52 Christian Böhm TWG Schlabbeschubser 6 6
53 Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 5 5
54 Markku Haikara Nivalan Urheilijat 4 4
55 Seppo Pesonen Eskilstuna SS 4 4
56 Timo Mykkänen Leppävirran Urheilijat 4 4
57 Viljo Ostonen Pietari  4 4
58 Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 4 4
59 René Kühnl TWG Schlabbeschubser 4 4
60 Kari Hämäläinen SS Kaleva 3 3
61 Maíro Koskalainen  Viljandi 3 3
62 Matti Perttula Kumiset  3 3
63 Jorma Klünder Gib Gummi 03 3 3
64 Tonu Kaasik Viljandi 3 3
65 Ari Kankainen Eskilstuna SS  2 2
66 Juha Turunen Keski-Uudenmaan Heittourhelijat 2 2
67 Joonas Niemann TWG Schlabbeschubser 2 2
68 Vesa Monola Ristiinan Urheilijat 2 2
69 Jouni Seesoja Ronttoset 1 1
70 Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 1 1
71 Olkkonen Osmo Ronttoset  1 1
72 Matthias Steinicke GWV Rauen Latex 04 1 1
73 Toivo Poldur Pärnu 1 1
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
1 Ronttoset 194 30 30 30 24 20 30 30
2 ESY Sampo 110 20 18 20 14 20 18
3 Viro Viljandi 60 30 30
4 Rautavaaran Isku 1 54 30 24
5 Rautavaaran Isku 2 44 24 20
6 Kumiset 38 18 20
7 Rukiveri 36 20 16
8 Leppävirran Urheilijat 36 18 18
9 TWG Schlabbeschubser 1 30 30
10 SS Kaleva 24 24
11 TWG Schlabbeschubser 2 24 24
12 Heinäveden Yleisurheilijat 16 16
Miehet Yleinen Joukkue  / Men Open Team
1 Kumiset 168 24 24 24 18 30 18 30
2 Ronttoset 162 30 16 18 30 20 24 24
3 Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 104 20 30 24 30
4 Pielaveden Sampo 66 16 30 20
5 Ristiinan Urheilijat 60 20 24 16
6 ESY Sampo 56 18 20 18
7 Ronttoset 2 56 20 20 16
8 SS Kaleva 44 30 14
9 Viljandi 44 24 20
10 Kumiset 2 30 12 18
11 GWV Rauen Latex 04 1 30 30
12 Heinäveden Yleisurheilijat 24 24
13 TWG Schlabbeschubser 1 20 20
14 Leppävirran Urheilijat 18 10 8
15 Gib Leder 04 1 18 18
16 Gib Gummi 03 1 16 16
17 Ristiinan Urheilijat 2 14 14
18 TWG Schlabbeschubser 2 14 14
19 1. GWV Rauen Latex 04 2 12 12
20 Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 3 10 10
21 TWG Schlabbeschubser 4 10 10
22 Rautavaaran Isku 6 6
23 Vieskan Virsu 5 5
24 Leppävirran Urheilijat 3 4 4
25 Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 3 3
26 Pyhäjärven Leijonat 2 2
Naiset 45 / Women 45
1 Eeva Niva ESY-Sampo 204 30 30 30 30 30 24 30
2 Valma Hämäläinen SS Kaleva  126 24 24 24 24 30
3 Marita Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 60 30 30
4 Tiiu Palmiste Viljandi 58 20 18 20
5 Anna-Liisa Prinkkala Kumiset 42 24 18
6 Liisa Packalen Esy Sampo 36 18 18
7 Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat 24 24
8 Anita Otto Gib Gummi 03 20 20
9 Merja Hämäläinen SS Kaleva 20 20
10 Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 20 20
11 Tarja Nuutinen Leppävirran Urheilijat 16 16
12 Satu Marjomäki Ronttoset 16 16
13 Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat 14 14
Miehet 45 / Men 45
1 Jari Isokorpi Ronttoset 192 30 30 30 18   24 30 30
2 Hannu Myllymaa Kumiset  124 24 16 14 20 8 24 18
3 Yrjö Rusanen Ronttoset 103 20 18 24 18 3 20
4 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 74 30 24 20
5 Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 68 20 18 30
6 Seppo Pesonen Eskilstuna SS  45 24 16 5
7 Jouni Seesoja Ronttoset 44 14 16 14
8 Valto Sahlman SS Kaleva 42 30 12
9 Reijo Keränen ESY-Sampo 41 20 18 3
10 Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 40 24 16
11 Taisto Köngäs SS Katajaiset 36 20 16
12 Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 34 20 14
13 Martti Järvinen Kumiset  34 18 16
14 Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 32 10 16 6
15 Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 30 30
16 Veijo Prinkkala Kumiset 28 24 4
17 Eero Oravainen Pielaveden Sampo 26 14 12
18 Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 24 6 18
19 Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 24 24
20 Andreas Elsner von Gronow TWG Schlabbeschubser 20 20
21 Eckard Dux Gib Gummi 03 18 18
22 Jouko Niva Esy Sampo 16 16
23 Werner Kleefeld Bärstadt 16 16
24 Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 12 12
25 Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku 10 10
26 Timo Hakola Ronttoset 8 8
27 Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 5 5
28 Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 4 2 2
29 Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 1 1
Naiset 55 / Women 55
1 Asta Savukoski Korska  174 30 30 30 30 24 30
2 Sirkka Väyrynen SS Kaleva 96 24 30 24 18
3 Soili Pesonen Eskilstuna SS  74 24 30 20
4 Kaisu Heikkinen Rukiveri 68 20 20 14 14
5 Maie Väli Viljandi 60 24 16 20
6 Kirsti Perttula Kumiset  56 20 20 16
7 Eila Sollo Ronttoset 42 18 24
8 Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 30 30
9 Kirsti Hämynen Boråsin SS 24 24
10 Tuula Nieminen Kumiset  24 24
11 Irma Kuusinen Heinolan Isku 20 20
12 Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 18 18
13 Oolo Lehte Viljandi 18 18
14 Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 16 16
15 Sylvi Iivarinen Leppävirran Urheilijat 14 14
Miehet 55 / Men 55
1 Esa Kokkonen Ronttoset 166 24 20 20 24 24 30 24
2 Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 146 24 24 16 20 20 24 18
3 Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 130 30 30 30 24 16
4 Eenok Heinikoski SS Kaleva 110 30 24 18 18 20
5 Leo Lukka Viljandi 80 30 20 30
6 Einari Moilanen Kumiset 60 30 30
7 Ari Kankainen Bålsta SS 54 18 14 16 6
8 Matti Perttula Kumiset 48 20 14 14
9 Vesa Monola Ristiinan Urheilijat 40 18 6 16
10 Raimo Hämäläinen SS Kaleva 34 20 14
11 Keijo Sollo Ronttoset 32 18 14
12 Pauli Tarvainen Korson Kaiku 28 16 12
13 Jukka Levomäki Ronttoset 28 20 8
14 Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 24 12 12
15 Jorma Hämäläinen Ronttoset 18 18
16 Eero Myllykangas Vieskan Virsu 14 14
17 Toivo Poldur Pärnu 12 12
18 Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 10 10
19 Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 10 10
20 Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 10 10
21 Kimmo Hallikas Ronttoset 10 10
22 Valeri Luukka Viljandi 8 8
23 Pauli Kosola Heinolan Isku 8 8
Naiset 65 / Women 65
1 Irene Merjamaa Ronttoset 78 30 18 30
2 Inkeri Felt Ronttoset 30 30
3 Olga Spisonok  Narva 24 24
4 Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 24 24
5 Maie Ruisu Turi 24 24
6 Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 20 20
Miehet 65 / Men 65
1 Heikki Virolainen Ronttoset 168 30 24 30 30 24 30
2 Pentti Tranberg ESY-Sampo 72 30 24 18
3 Martti Tukiainen Kumiset 68 20 24 24
4 Valeri Koivanen Pietari 40 24 16
5 Olavi Helttunen Borås SS 30 30
6 Juri Reier Turi 30 30
7 Allan Pankka Kymen Urheiluveteraanit 20 20
8 Arvo Nieminen Kumiset 20 20
9 Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 18 18
10 Ulo Pajumets Paide 18 18
Miehet 70 / Men 70
1 Olavi Väänänen Ronttoset 210 30 30 30 30 30 30 30
2 Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 52 18 18 16
3 Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 48 16 20 12
4 Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 48 24 24
5 Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 38 24 14
6 Eldur K Mändla Paide 24 24
7 Toivo Leppänen Boråsin Suomi-Seura 20 20
8 Reino Kinnunen Ronttoset 20 20
9 Esko Mattila Kumiset 20 20
10 Reino Paavisto Kumiset 18 18
11 Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 10 10
12 Kalle Taskinen Kumiset 8 8
13 Eino Kovanen Kumiset 6 6
14 Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 5 5
15 Jaakko Tuominen Kymen Urheiluveteraanit 4 4
16 Toivo Suomela Ronttoset 3 3