Maailmanmestaruuskilpailut / World Championships & World Cup 5
Toinen kilpailupäivä / Second competition day
Västerås 2.7.2006
Järjestäjät / Organizers:
SS Katajaiset
Ruotsin Saappaanheittoliitto / Swedish Boot-Throwing Association
IBTA - Kansainvälinen Saappaanheittoliitto / International Boot-Throwing Association
Naiset Yleinen Finaali / Women Open Final   Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Tuija Salonen Ronttoset, Finland 37,92 0,00 29,06 0,00 37,55 37,92 0,00
2 Mona Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 37,55 34,63 35,03 33,73 37,55 34,63 31,30
3 Sari Kieloaho Rautavaaran Isku, Finland 36,68 36,68 0,00 0,00 0,00 36,10 0,00
4 Eeva Isokorpi Ronttoset, Finland 36,53 35,72 35,67 35,13 35,95 36,36 36,53
5 Mervi Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 36,41 30,45 0,00 35,12 36,41 33,32 0,00
6 Tiia Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 36,23 32,16 36,23 33,71 36,20 35,57 0,00
7 Merja Heikkinen Rautavaaran Isku, Finland 35,50 34,24 31,85 35,50 35,43 0,00 0,00
8 Helena Söderström Leppävirran Urheiljat, Finland 35,41 35,03 35,35 35,41 0,00 34,27 35,08
9 Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 33,72 33,20 0,00 0,00 32,00 31,33 33,72
10 Tuija Tuunainen Keski-Uudenmaan Heittourh. Finland 33,70 29,64 31,12 31,37 0,00 32,66 33,70
11 Johanna Paaso Rukiveri, Sweden 31,08 31,08 0,00 30,31 0,00 0,00 0,00
12 Eeva Niva ESY Sampo, Sweden 30,30 25,92 26,85 24,76 25,10 30,30 30,15
13 Virpi Kokkonen Rautavaaran Isku, Finland 26,44 0,00 26,44 0,00
14 Marika Myllymaa Kumiset, Finland 22,96 21,15 22,96 0,00
15 Marjo Korhonen SS Katajaiset, Västerås 19,24 19,24 0,00 15,34
Miehet Yleinen Finaali / Men Open Final   Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Jouni Viljanen Kumiset, Finland 53,20 50,75 53,20 50,74 0,00 0,00 52,00
2 Pasi Kuusinen Heinolan Isku, Finland 50,71 48,35 0,00 50,71 0,00 0,00 0,00
3 Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheiljat, Finland 49,50 47,73 44,25 45,60 46,50 49,50 48,43
4 Ari Kantoniemi ESY Sampo, Sweden 48,66 0,00 45,30 48,66 45,18 0,00 48,09
5 Jyrki Moilanen Kumiset, Finland 47,91 36,82 47,91 0,00 0,00 0,00 0,00
6 Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 47,88 47,88 46,06 0,00 0,00 0,00 0,00
7 Jarmo Kieleväinen ESY Sampo, Sweden 46,20 40,97 0,00 46,20 0,00 0,00 0,00
8 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo, Finland 45,70 39,90 40,18 45,70 43,30 0,00 0,00
9 Jorma Paavisto Kumiset, Finland 45,42 38,65 40,97 45,42 0,00 44,81 0,00
10 Valto Sahlman SS Kaleva, Sweden 45,16 0,00 45,16 42,31 0,00 41,01 0,00
11 Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat, Finland 44,23 0,00 44,23 0,00 40,42 41,01 0,00
12 Timo Mykkänen Leppävirran Urheilijat, Finland 43,96 42,16 43,96 42,15 41,97 0,00 0,00
13 Taisto Köngäs SS Katajaiset, Sweden 43,95 0,00 40,85 43,95
14 Jari Isokorpi Ronttoset, Finland 43,26 43,26 0,00 0,00
15 Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat, Finland 42,93 42,93 41,88 0,00
16 Eero Oravainen Pielaveden Sampo, Finland 42,87 38,50 38,49 42,87
17 Pentti Peltonen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 42,80 0,00 0,00 42,80
18 Sakari Tuunainen Keski-Uudenmaan Heittourh., Finland 42,60 41,36 42,60 41,40
19 Fabian Lau 7-meilenstiefel, Germany 42,32 42,32 39,98 40,70
20 Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 41,81 0,00 40,45 41,81
21 Enrico Achtenhagen Rauen Latex 04, Germany 41,28 0,00 35,23 41,28
22 Janek Väli Estonia 40,70 0,00 0,00 40,70
23 Juha Paavisto Kumiset, Finland 39,25 0,00 39,25 37,65
24 Lasse Niemann Two Schlabbeschubsei, Germany 38,87 0,00 0,00 38,87
25 Ales Strovs Slovenia 31,10 24,65 0,00 31,10
26 Jari Hämäläinen SS Kaleva, Sweden 0,00 0,00 0,00 0,00
Miehet Yleinen Karsinta / Men Open Qualification   Heitto Heitto Heitto      
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw      
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3)      
1 Pasi Kuusinen Heinolan Isku, Finland 47,15 47,15
2 Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheiljat, Finland 45,45 37,51 45,45
3 Jarmo Kieleväinen ESY Sampo, Sweden 44,48 39,45 44,48
4 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo, Finland 44,40 44,40
5 Ari Kantoniemi ESY Sampo, Sweden 44,26 44,26
6 Jyrki Moilanen Kumiset, Finland 43,37 43,37
7 Timo Mykkänen Leppävirran Urheilijat, Finland 42,96 39,30 42,96
8 Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 42,60 42,60
9 Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 42,00 42,00
10 Janek Väli Estonia 41,90 41,90
11 Jari Hämäläinen SS Kaleva, Sweden 41,85 41,85
12 Eero Oravainen Pielaveden Sampo, Finland 41,64 41,64
13 Juha Paavisto Kumiset, Finland 41,08 41,08
14 Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat, Finland 41,07 41,07
15 Jouni Viljanen Kumiset, Finland 41,00 41,00
16 Valto Sahlman SS Kaleva, Sweden 40,85 40,85
17 Enrico Achtenhagen Rauen Latex 04, Germany 40,70 40,70
18 Jari Isokorpi Ronttoset, Finland 40,67 40,67
19 Taisto Köngäs SS Katajaiset, Sweden 40,25 37,98 40,25
20 Sakari Tuunainen Keski-Uudenmaan Heittourh., Finland 40,23 40,23
21 Jorma Paavisto Kumiset, Finland 40,23 40,23
22 Fabian Lau 7-meilenstiefel, Germany 40,21 40,21
23 Lasse Niemann Two Schlabbeschubsei, Germany 38,86 38,86
24 Pentti Peltonen Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 38,75 38,75 38,08
25 Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat, Finland 38,73 38,25 38,73 36,85
26 Leo Lukka Estonia 38,70 38,46 38,70
27 Ari Parkkinen Norrtälje 38,55 35,55 38,55
28 Mika Thornberg SS Katajaiset, Sweden 38,31 33,16 38,31
29 Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheiljat, Finland 38,12 38,12
30 Thomas Neitzel Rauen Latex 04, Germany 37,48 37,48 37,15
31 Hannu Myllymaa Kumiset, Finland 37,42 34,40 37,42
32 Marko Nironen Ristiinan Urheiljat, Finland 37,37 37,37
33 Raimo Hämäläinen SS Kaleva, Sweden 36,90 36,05 36,90 36,40
34 Harri Kieloaho Rautavaaran Isku, Finland 36,60 36,60 35,03
35 Ralph Eberhardt Gib Gummi O3 35,65 30,42 35,65
36 Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat, Finland 34,70 34,70
37 Jorma Klunder Gib Gummi O3 34,08 34,08 32,80
38 Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat, Finland 33,33 29,98 33,04 33,33
39 Peter Kapsch 7-meilenstiefel, Germany 33,25 31,18 33,25
40 Erkki Leskelä Leppävirran Urheilijat, Finland 32,55 29,46 32,55
41 Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku, Finland 30,90 30,90
42 Kari Hämäläinen SS Kaleva, Sweden 30,78 30,78
43 Ales Strovs Slovenia 28,10 28,10
44 Valeri Koivanen Venäjä 26,50 26,50
45 Christian Pyykkö Köping 18,80 18,80
46 Aleksei Stepanov Russia 0,00
47 Paul Kröpelin 7-meilenstiefel, Germany 0,00
48 Veli Heikkinen Rautavaaran Isku, Finland 0,00
49 Timo Hakola Ronttoset, Finland 0,00
50 Olavi Väänänen Ronttoset, Finland 0,00
51 Jani Ylitalo SS Katajaiset, Sweden 0,00
52 Reijo Keränen ESY Sampo, Sweden 0,00
53 Peter Guralczyk 7-meilenstiefel, Germany 0,00
54 Jarmo Immonen Ronttoset, Finland 0,00
55 Björn Burmeister 7-meilenstiefel, Germany 0,00
56 Kai Hämäläinen SS Kaleva, Sweden 0,00
57 Olaf Fuhlendorf Gib Gummi O3 0,00
58 Arvo Keränen Västerås  
Tytöt 8 / Girls 8     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Tina Tervo Borås 9,12 9,12 0,00 8,15 8,52 7,63 0,00
Pojat 8 / Boys 8     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Kasper Järn SS Kaleva 19,37 19,37 0,00 0,00 12,89 0,00
2 Aleksi Kieloaho Rautavaaran Isku 16,84 12,60 15,60 16,84 13,75 14,50
3 Henrik Tervo Borås 13,86 13,86 12,48 13,33 12,34 12,76
4 Lee-Roy Conrad Germany 10,12 9,96 8,60 10,12 8,69 9,27
5 Toni Mykkänen Leppävirran Urheilijat, Finland 7,81 4,45 6,73 7,41 6,09 7,81
6 Tatu Mykkänen Leppävirran Urheilijat, Finland 4,30 4,17 2,02 4,30 3,38 3,48
Tytöt 10 / Girls 10     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Sofia Salmijärvi Rukiveri, Sweden 21,61 0,00 17,27 17,08 0,00 21,00 21,61
2 Leila Kokkonen Rautavaaran Isku, Finland 20,10 0,00 0,00 15,47 18,37 17,27 20,10
3 Janina Köngäs SS Katajaiset, Sweden 13,53 10,81 12,43 13,53 0,00 11,90 10,95
Tytöt 12 / Girls 12     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Michaela Niva ESY Sampo, Sweden 15,58 0,00 10,53 14,85 0,00 0,00 15,58
Pojat 12 / Boys 12     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku, Finland 31,05 23,12 25,03 29,60 27,06 0,00 31,05
2 Simon Lukka Estonia 23,62 22,52 0,00 23,62 22,25 0,00 0,00
3 Joakim Salmijärvi Rukiveri, Sweden 21,83 19,75 0,00 15,46 18,96 0,00 21,83
Tytöt 14 / Girls 14     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Saila Kokkonen Rautavaaran Isku, Finland 27,33 23,15 0,00 27,33 26,25 25,85 25,03
2 Tanja Mykkänen Leppävirran Urheilijat, Finland 21,06 18,90 20,16 21,06 0,00 0,00 19,80
Pojat 14 / Boys 14     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Sander Vaarpuu Estonia 37,36 0,00 35,13 34,73 37,36 0,00 0,00
2 Robert Ståhl Borås 33,20 32,32 0,00 0,00 31,82 0,00 33,20
3 Jonas Oravainen Pielaveden Sampo, Finland 29,13 26,01 26,45 0,00 27,56 29,13 28,32
4 Robin Heikkilä ESY Sampo, Sweden 24,37 0,00 0,00 24,15 20,61 12,65 24,37
Tytöt 16 / Girls 16     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Tiia Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 35,36 0,00 24,18 34,44 35,36 0,00 32,25
2 Sonja Mykkänen Leppävirran Urheiljat, Finland 29,30 29,30 0,00 0,00 27,62 26,74 0,00
3 Tanja Mykkänen Leppävirran Urheiljat, Finland 21,04 17,65 21,04 18,96 20,08 19,58 0,00
Pojat 16 / Boys 16     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Kimmo Salmijärvi Rukiveri, Sweden 44,93 41,20 44,93 43,04 0,00 0,00 0,00
2 Joakim Ståhl Borås 41,85 38,37 41,85 0,00 0,00 37,32 39,01
Tytöt 20 / Girls 20     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1. Mona Koskelo Rautavaaran Isku, Finland 36,80 0,00 33,18 34,57 0,00 36,80 0,00
Pojat 20 / Boys 20     Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto Heitto
Sija Heittäjän nimi Seura Paras Throw Throw Throw Throw Throw Throw
Place Thrower name Club Best (1) (2) (3) (4) (5) (6)
1 Sakari Tuunainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat, Finland 44,97 44,97 41,90 0,00 0,00 0,00 41,00
2 Peter Guralczyk 7-meilenstiefel, Germany 44,20 0,00 39,24 40,30 0,00 44,20 43,38
3 Paul Kröpelin 7-meilenstiefel, Germany 43,94 0,00 37,50 38,42 43,94 0,00 0,00
4 Fabian Lau 7-meilenstiefel, Germany 41,80 0,00 37,61 0,00 36,30 41,80 0,00
5 Björn Burmeister 7-meilenstiefel, Germany 35,60 28,20 30,10 0,00 35,60 0,00 31,32
6 Kari Paaso Rukiveri, Sweden 35,10 0,00 35,10 0,00 0,00 0,00 0,00
7 Peter Kapsch 7-meilenstiefel, Germany 33,30 30,00 33,30 0,00 32,27 0,00 0,00