Avoimet Suomen Työväen Urheiluliiton (TUL) mestaruuskilpailut /
Open Chanpionships of the Finnish Labour Sports Federation
Kuopio 17.9.2005
Järjestäjä / Organizer: Leppävirran Urheilijat
Naiset Yleinen / Women Open
1. Helena Söderström Leppävirran Urheilijat 41,67
2. Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 38,63
3. Mervi Koskelo Rautavaaran Isku 37,43
4. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 36,79
5. Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 36,34
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
1. Rautavaaran Isku 1 108,66
Merja Heikkinen 38,63
Mervi Koskelo 36,79
Mona Koskelo 33,24
2. Leppävirran Urheilijat 1 86,13
Aili Nikkinen 22,07
Eine Pärnänen 22,39
Helena Söderström 41,67
3. Leppävirran Urheilijat 2 52,29
Marja-Liisa Hyötyläinen 17,13
Terttu Kilpeläinen 18,46
Pirkko Pitkänen 16,70
Miehet Yleinen / Men Open
1. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 53,43
2. Timo Mykkänen Pielaveden Sampo 51,15
3. Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat 50,89
4. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 48,85
5. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 46,65
6. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 45,97
7. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 44,84
8. Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 44,42
9. Erkki Leskelä Leppävirran Urheilijat 42,26
10. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 42,21
11. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 32,69
Miehet Yleinen Joukkue / Men Open Team
1. Pielaveden Sampo 1 146,29
Seppo Asikainen 51,50
Timo Mykkänen 51,15
Eero Oravainen 43,64
2. Leppävirran Urheilijat 1 137,04
Seppo Julkunen 44,42
Markku Luostarinen 45,97
Teppo Takku 46,65
3. Leppävirran Urheilijat 2 115,08
Teuvo Kukkonen 32,69
Erkki Leskelä 40,18
Jorma Nyyssönen 42,21
Pojat 8 / Boys 8
1. Ari Saastamoinen Keiteleen Kunto 9,15
2. Atte Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 4,63
Tytöt 10 / Girls 10
1. Leila Kokkonen Rautavaaran Isku 16,82
2. Hanna Kärkkäinen Pielaveden Sampo 14,84
Pojat 10 / Boys 10
1. Janne Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 23,37
2. Saku Karvonen Leppävirran Urheilijat 18,97
Tytöt 12 / Girls 12
1. Jenni Kärkkäinen Pielaveden Sampo 16,74
Pojat 12 / Boys 12
1. Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto 25,63
2. Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku 24,85
3. Mikko Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 24,70
4. Joonas Oravainen Pielaveden Sampo 24,61
5. Niko Ylönen Keiteleen Kunto 19,68
Tytöt 14 / Girls 14
1. Saila Kokkonen Rautavaaran Isku 22,74
Tytöt 16 / Girls 16
1. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 37,35
2. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 33,68
Pojat 20 / Boys 20
1. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 46,61
Naiset 35 / Women 35
1. Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 37,62
2. Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 35,13
Miehet 35 / Men 35
1. Timo Mykkänen Pielaveden Sampo 49,14
2. Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat 46,34
Miehet 40 / Men 40
1. Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 44,44
Naiset 45 / Women 45
1. Eine Pärnänen Leppävirran Urheilijat 27,01
Naiset 45 Joukkue / Women 45 Team
1. Leppävirran Urheilijat 1 76,23
Aili Nikkinen 23,34
Pirkko Pitkänen 28,38
Eine Pärnänen 24,51
2. Leppävirran Urheilijat 2 49,96
Marja-Liisa Hyötyläinen 18,21
Svetlana Ivanova 12,42
Zinaida Zhekunov 19,33
Miehet 45 / Men 45
1. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 51,67
2. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 47,28
3. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 46,68
4. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 44,20
Miehet 45 Joukkue / Men 45 Team
1. Pielaveden Sampo 1 128,72
Seppo Asikainen 44,17
Eero Oravainen 43,52
Antero Pääkkönen 41,03
2. Leppävirran Urheilijat 1 111,44
Terho Jeskanen 35,77
Jorma Nyyssönen 40,99
Aleksander Zhekunov 34,68
3. Leppävirran Urheilijat 2 98,46
Teuvo Kukkonen 32,74
Veli Mononen 33,38
Pertti Tuomainen 32,34
Miehet 50 / Men 50
1. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 40,99
2. Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 32,34
Naiset 55 / Women 55
1. Zinaida Zhekunov Leppävirran Urheilijat 20,81
2. Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 19,02
3. Svetlana Ivanova Leppävirran Urheilijat 12,42
Miehet 55 / Men 55
1. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 39,79
2. Aleksander Zhekunov Leppävirran Urheilijat 34,68
3. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 32,74
Naiset 60 / Women 60
1. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 28,47
Naiset 65 / Women 65
1. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 23,34
Miehet 65 / Men 65
1. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 35,72
2. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 33,38
3. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 30,74
Miehet 70 / Men 70
1. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 29,67
2. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 23,39
Ammattiyhdistyssekajoukkuekilpailu / Labour Union Mixed Team Competition
1. Metalli 24 Varkaus 1 116,50
Erkki Leskelä 39,47
Markku Luostarinen 43,95
Pirjo Saukkonen 33,08
2. Metalli 18 Leppävirta 1 116,04
Seppo Julkunen 44,64
Heikki Lauronen 36,56
Oiva Poutanen 34,84