Suomi Cup 2005 / Finnish Cup 2005
Lopputilanne viiden osakilpailun jälkeen / Final situation after five events Yhteispisteet (1) (2) (3) (4) (5)
Total score Kuopio Rauta- Ristiina Piela- Piela-
vaara vesi vesi
19.3. 22.5. 11.6. 30.7. 6.-7.8.
Naiset Yleinen / Women Open
1. Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 92 24 20 x 24 24
2. Tuija Salonen Ronttoset 80 20 30 30 x x
3. Mervi Koskelo Rautavaaran Isku 80 14 18 x 30 18
4. Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 78 12 16 24 18 8
5. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 62 6 x 20 20 16
6. Eeva Isokorpi Ronttoset 48 18 x x x 30
7. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 44 x 24 x x 20
8. Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku 30 30 x x x x
9. Asta Savukoski Korson Kaiku 26 x 10 16 x x
10. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 24 x 14 x x 10
11. Pihla Kuusijärvi Ristiinan Urheilijat 18 x x 18 x x
12. Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku 16 16 x x x x
12. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 16 x x x 16 x
14. Virpi Kokkonen Rautavaaran Isku 15 3 12 x x x
15. Mirja Luntinen Ristiinan Urheilijat 14 x x 14 x x
15. Minna Mikkola Kumiset 14 x x x x 14
17. Tuija Tuunainen Kumiset 12 x x x x 12
18. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 10 10 x x x x
19. Kristiina Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 8 8 x x x x
20. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 5 5 x x x x
21. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 4 4 x x x x
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
1. Rautavaaran Isku 1 120 30 30 x 30 30
2. Rautavaaran Isku 2 62 20 24 x x 18
3. Heinäveden Yleisurheilijat 1 38 18 x x x 20
4. Ronttoset 1 24 24 x x x x
4. Kumiset 1 24 x x x x 24
6. Leppävirran Urheilijat 1 16 16 x x x x
Miehet Yleinen / Men Open
1. Pasi Kuusinen Heinolan Isku 100 16 30 30 x 24
2. Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat 94 30 24 24 x 16
3. Timo Mykkänen Pielaveden Sampo 70 0 18 16 16 20
4. Marko Nironen Ristiinan Urheilijat 69 5 6 20 30 8
5. Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 66 20 x 14 18 14
6. Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 52 2 12 x 20 18
7. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 41 12 x x 24 5
8. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 35 10 16 x 5 4
9. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 34 0 20 x 14 0
10. Jouni Viljanen Kumiset 30 0 x x x 30
11. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 25 0 14 x 8 3
12. Ari Kantoniemi ESY Sampo 24 24 x x x x
13. Pentti Peltonen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 18 0 x 18 x x
14. Jari Isokorpi Ronttoset 18 18 x x x 0
15. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 18 0 x x 6 12
16. Jarmo Kieleväinen ESY Sampo 14 14 x x x x
17. Janne Taskinen Pielaveden Sampo 12 x x x 12 0
18. Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku 10 0 10 x x 0
19. Veli-Lauri Konttinen Heinäveden Yleisurheilijat 10 0 x x 10 0
20. Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 10 0 x x x 10
21. Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 8 8 x x x 0
21. Eero Penttinen Leppävirran Urheilijat 8 0 8 x x x
23. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 7 x 4 x 3 0
24. Jyrki Moilanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 6 6 x x x 0
25. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 6 0 x x x 6
26. Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 5 x 5 x x 0
27. Tommi Pasanen Pyhäjärven Leijonat 4 x x x 4 0
28. Juhana Lyytikäinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 4 4 x x x x
29. Jorma Paavisto Kumiset 3 3 x x x 0
30. Jari Heiskanen Heinäveden Yleisurheilijat 2 0 x x 2 0
31. Juha Turunen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 0 x x x 2
32. Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat 1 1 x x x 0
33. Juha Myllykangas Vieskan Virsu 1 x x x x 1
34. Einari Moilanen Kumiset 0 0 x x x x
34. Markku Pajunen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 0 x x x x 0
36. Rolf Ora Heinolan Isku 0 0 x x x x
37. Timo Hakola Ronttoset 0 0 x x x 0
38. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 0 0 x x x x
39. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 0 0 x x x 0
40. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 0 x x x x 0
41. Yrjö Rusanen Ronttoset 0 0 x x x x
42. Reijo Keränen ESY Sampo 0 0 x x x x
43. Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 0 0 x x x 0
44. Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 0 x x x x 0
45. Jyrki Kekola Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 0 0 x x x x
45. Juha Paavisto Kumiset 0 x x x x 0
47. Hannu Myllymaa Kumiset 0 x x x x 0
48. Erkki Leskelä Leppävirran Urheilijat 0 0 x x x 0
49. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 0 x x x x 0
50. Jari Myllykangas Vieskan Virsu 0 x x x x 0
50. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 0 0 x x x x
52. Markku Haikara Nivalan Urheilijat 0 0 x x x x
53. Jarkko Saaranen Pyhäjärven Leijonat 0 0 x x x x
54. Jorma Saaranen Pyhäjärven Leijonat 0 x x x x 0
55. Veli Heikkinen Rautavaaran Isku 0 x x x x 0
55. Matti Moilanen Vieskan Virsu 0 0 x x x x
57. Timo Tolppanen Leppävirran Urheilijat 0 0 x x x x
Miehet Yleinen Joukkue / Men Open Team
1. Ristiinan Urheilijat 1 144 30 24 30 30 30
2. Pielaveden Sampo 1 89 3 30 24 20 12
3. Pyhäjärven Leijonat 1 76 16 20 x 24 16
4. Pielaveden Sampo 2 56 6 18 x 18 14
5. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 48 24 x x x 24
6. Kumiset 1 36 18 x x x 18
7. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 1 34 14 x x x 20
8. Heinäveden Yleisurheilijat 1 34 12 x x 16 6
9. ESY Sampo 1 20 20 x x x x
10. Ronttoset 1 18 10 x x x 8
11. Kumiset 2 10 x x x x 10
12. Leppävirran Urheilijat 1 9 4 x x x 5
13. Ristiinan Urheilijat 2 8 8 x x x x
14. Vieskan Virsu 1 6 2 x x x 4
15. Rautavaaran Isku 1 5 5 x x x x
16. Pielaveden Sampo 3 3 x x x x 3
Tytöt 16 / Girls 16
1. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 90 30 x x 30 30
2. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 54 x 30 x x 24
3. Inni Korhonen Rautavaaran Isku 42 x x x 24 18
4. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24 24 x x x x
5. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 20 x x x x 20
5. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 20 20 x x x x
Pojat 16 / Boys 16
1. Riku Pulliainen Joroisten Urheilijat 54 30 x x x 24
2. Tomi Julkunen Leppävirran Urheilijat 30 x x x x 30
2. Anssi Kuusijärvi Ristiinan Urheilijat 30 x x 30 x x
4. August Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 24 24 x x x x
5. Elias Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 20 20 x x x x
5. Markus Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 20 x x x x 20
Tytöt 20 / Girls 20
1. Eeva Isokorpi Ronttoset 60 30 x x x 30
2. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 54 24 30 x x x
3. Jenni Parkkinen Vieskan Virsu 24 x x x x 24
4. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 20 20 x x x x
Pojat 20 / Boys 20
1. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 90 30 x x 30 30
2. Jani Heikkinen Rautavaaran Isku 50 20 30 x x x
3. Mikko Miettinen Rautavaaran Isku 48 24 24 x x x
4. Tommi Pasanen Pyhäjärven Leijonat 42 x x x 24 18
5. Jari Myllykangas Vieskan Virsu 38 18 x x x 20
6. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 24 x x x x 24
Naiset 45 / Women 45
1. Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat 122 24 30 24 24 20
2. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 120 30 x 30 30 30
3. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 42 18 x x x 24
4. Valma Hämäläinen SS Kaleva 20 20 x x x x
5. Anna-Liisa Prinkkala Kumiset 18 x x x x 18
6. Eine Pärnänen Leppävirran Urheilijat 16 16 x x x x
7. Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat 14 14 x x x x
Miehet 45 / Men 45
1. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 98 24 30 x 24 20
2. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 88 20 20 x 30 18
3. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 76 14 18 x 20 24
4. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 72 0 16 30 14 12
5. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 54 8 24 x 16 6
6. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 48 18 x x x 30
7. Jari Isokorpi Ronttoset 44 30 x x x 14
8. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 29 1 x x 18 10
9. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 18 10 x x x 8
10. Veijo Prinkkala Kumiset 16 x x x x 16
10. Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 16 16 x x x x
12. Yrjö Rusanen Ronttoset 15 12 x x x 3
13. Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 14 x 14 x x x
14. Timo Hakola Ronttoset 11 6 x x x 5
15. Hannu Myllymaa Kumiset 9 5 x x x 4
16. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 4 4 x x x x
17. Reijo Keränen ESY Sampo 3 3 x x x x
18. Vesa Monola Ristiinan Urheilijat 2 x x x x 2
18. Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 2 x x x x
20. Matti Moilanen Vieskan Virsu 0 0 x x x x
21. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 0 0 x x x x
22. Paavo Mykkänen Pielaveden Sampo 0 0 x x x x
23. Tuomo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 0 0 x x x x
Naiset 55 / Women 55
1. Asta Savukoski Korson Kaiku 110 30 30 30 x 20
2. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 48 18 x x x 30
3. Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 48 24 x x x 24
4. Irma Kuusinen Heinolan Isku 44 20 x 24 x x
5. Martta Koskelo Rautavaaran Isku 24 x 24 x x x
6. Terttu Brask Leppävirran Urheilijat 16 16 x x x x
7. Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 14 14 x x x x
Miehet 55 / Men 55
1. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 108 12 30 12 30 24
2. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 108 24 20 30 18 16
3. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 90 10 18 20 24 18
4. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 84 30 x 24 x 30
5. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 72 4 16 18 20 14
6. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 54 20 24 10 x x
7. Einari Moilanen Kumiset 36 16 x x x 20
8. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 26 14 x x x 12
9. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 19 3 x 16 x x
10. Esa Kokkonen Ronttoset 18 18 x x x x
11. Pauli Kosola           Heinolan Isku 14 x x 14 x x
12. Kalle Kurtti Korson Kaiku 8 8 x x x x
13. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 6 6 x x x x
14. Jorma Hämäläinen Ronttoset 5 5 x x x x
15. Eenok Heinikoski SS Kaleva 2 2 x x x x
16. Toimi Julkunen Leppävirran Urheilijat 1 1 x x x x
17. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 0 0 x x x x
18. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 0 0 x x x x
Naiset 65 / Women 65
1. Inkeri Fält Ronttoset 60 30 x x x 30
2. Irene Merjamaa Ronttoset 44 24 x x x 20
2. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 44 20 x x x 24
4. Eila Mullo Korson Kaiku 18 x x x x 18
Miehet 65 / Men 65
1. Martti Tukiainen Kumiset 138 30 30 24 30 24
2. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 96 16 20 18 24 18
3. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 80 20 24 20 x 16
4. Olavi Väänänen Ronttoset 60 x x 30 x 30
5. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 40 10 x x 20 10
6. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 32 18 x x x 14
7. Heikki Virolainen Ronttoset 24 24 x x x x
8. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 24 12 x x x 12
9. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 20 x x x x 20
10. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 20 4 x 16 x x
11. Reino Paavisto Kumiset 20 14 x x x 6
12. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 16 8 x x x 8
13. Eino Kovanen Kumiset 7 3 x x x 4
14. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 6 6 x x x x
15. Nikolai Mullo Korson Kaiku 5 x x x x 5
15. Kalle Taskinen Kumiset 5 5 x x x x