Halli-Suomenmestaruuskilpailut 2005 & Suomi Cup 1 / 
Indoor Finnish Championships 2005 & Finnish Cup 1
Kuopio 19.3.2005
Naiset Yleinen (Suomi Cup) / Women Open (Finnish Cup)
1. Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku 34,87
2. Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 33,71
3. Tuija Salonen Ronttoset 33,59
4. Eeva Isokorpi Ronttoset 33,42
5. Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku 31,40
6. Mervi Koskelo Rautavaaran Isku 31,13
7. Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 30,12
8. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 28,34
9. Kristiina Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 26,59
10. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 26,25
11. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 21,71
12. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 21,65
13. Virpi Kokkonen Rautavaaran Isku 21,12
Naiset Yleinen Joukkue (Suomi Cup) / Women Open Team (Finnish Cup)
1. Rautavaaran Isku 1 95,81
Kirsi Koskelo 30,30
Mervi Koskelo 30,64
Sari Tirkkonen 34,87
2. Ronttoset 1 84,29
Inkeri Fält 20,61
Eeva Isokorpi 31,61
Tuija Salonen 32,07
3. Rautavaaran Isku 2 80,34
Merja Heikkinen 33,71
Virpi Kokkonen 20,04
Tiia Koskelo 26,59
4. Heinäveden Yleisurheilijat 1 80,27
Marita Malm 26,25
Kristiina Räsänen 26,59
Pirjo Saukkonen 27,43
5. Leppävirran Urheilijat 1 68,15
Päivi Alatarvas 21,65
Satu Korkalainen 24,79
Päivi Simoinen 21,71
Miehet Yleinen (Suomi Cup) / Men Open (Finnish Cup)
1. Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat 46,13 ME/WR
2. Ari Kantoniemi ESY Sampo 44,75
3. Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 43,23
4. Jari Isokorpi Ronttoset 42,99
5. Pasi Kuusinen Heinolan Isku 42,98
6. Jarmo Kieleväinen ESY Sampo 42,70
7. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 41,98
8. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 41,77
9. Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 41,69
10. Jyrki Moilanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 40,86
11. Marko Nironen Ristiinan Urheilijat 40,70
12. Juhana Lyytikäinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 39,75
13. Jorma Paavisto Kumiset 39,11
14. Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 39,10
15. Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat 38,69
16. Jouni Viljanen Kumiset 38,32
17. Eero Penttinen Leppävirran Urheilijat 38,16
18. Pentti Peltonen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 37,37
19. Einari Moilanen Kumiset 36,76
20. Rolf Ora Heinolan Isku 36,66
21. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 35,46
22. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 35,35
23. Veli-Lauri Konttinen Heinäveden Yleisurheilijat 35,28
24. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 35,02
25. Jari Heiskanen Heinäveden Yleisurheilijat 34,97
26. Yrjö Rusanen Ronttoset 34,76
27. Reijo Keränen ESY Sampo 34,37
28. Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 34,35
29. Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 34,18
30. Juha Turunen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 33,85
31. Jyrki Kekola Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 33,81
32. Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku 33,55
33. Erkki Leskelä Leppävirran Urheilijat 33,10
34. Timo Hakola Ronttoset 32,33
35. Timo Mykkänen Pielaveden Sampo 32,00
36. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 31,97
37. Markku Haikara Nivalan Urheilijat 31,15
38. Jarkko Saaranen Pyhäjärven Leijonat 30,76
39. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 30,43
40. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 30,22
41. Matti Moilanen Vieskan Virsu 24,25
42. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 0,00
42. Timo Tolppanen Leppävirran Urheilijat 0,00
Miehet Yleinen Joukkue (Suomi Cup) / Men Open Team (Finnish Cup)
1. Ristiinan Urheilijat 1 123,48
Tapani Hämäläinen 43,23
Marko Nironen 40,70
Risto Pekkanen 39,55
2. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 117,88
Juhana Lyytikäinen 39,75
Jyrki Moilanen 40,76
Pentti Peltonen 37,37
3. ESY Sampo 1 117,73
Ari Kantoniemi 41,64
Reijo Keränen 34,37
Jarmo Kieleväinen 41,72
4. Kumiset 1 114,19
Einari Moilanen 36,76
Jorma Paavisto 39,11
Jouni Viljanen 38,32
5. Pyhäjärven Leijonat 1 111,63
Olli Rosenqvist 39,10
Jarkko Saaranen 30,76
Matti Saaranen 41,77
6. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 1 109,89
Jari Nuutinen 41,69
Harri Parviainen 34,35
Juha Turunen 33,85
7. Heinäveden Yleisurheilijat 1 108,76
Veli-Lauri Konttinen 35,28
Vesa Malm 41,51
Taisto Saukkonen 31,97
8. Ronttoset 1 104,67
Timo Hakola 32,33
Jari Isokorpi 40,18
Esa Kokkonen 32,16
9. Ristiinan Urheilijat 2 101,03
Jouko Leino 30,63
Veli Pulliainen 35,46
Tapani Turkki 34,94
10. Pielaveden Sampo 2 100,59
Heikki Mykkänen 35,35
Eero Oravainen 30,22
Kari Rytkönen 35,02
11. Rautavaaran Isku 1 92,13
Jani Heikkinen 26,06
Mikko Miettinen 32,52
Jarmo Väisänen 33,55
12. Leppävirran Urheilijat 1 76,85
Markku Luostarinen 38,69
Eero Penttinen 38,16
Timo Tolppanen 0,00
13. Pielaveden Sampo 1 62,43
Seppo Asikainen 0,00
Timo Mykkänen 32,00
Antero Pääkkönen 30,43
14. Vieskan Virsu 1 51,08
Matti Moilanen 24,25
Eero Myllykangas 26,83
Jari Myllykangas 0,00
Tytöt 8 / Girls 8
1. Riina Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 9,32
2. Henna Simoinen Leppävirran Urheilijat 4,58
Pojat 8 / Boys 8
1. Jesse Simoinen Leppävirran Urheilijat 14,83
2. Aleksi Kieloaho Rautavaaran Isku 14,21
3. Samu Hietainen Pielaveden Sampo 13,76
4. Aarni Rosenqvist Ei seuraa / No club: Kokkola 11,73
5. Ari Saastamoinen Keiteleen Kunto 6,04
Tytöt 10 / Girls 10
1. Hanna Kärkkäinen Pielaveden Sampo 15,57
Pojat 10 / Boys 10
1. Janne Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 17,50
Tytöt 12 / Girls 12
1. Jenni Kärkkäinen Pielaveden Sampo 18,10
2. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 16,84
3. Veera Rosenqvist Ei seuraa / No club: Kokkola 14,00
4. Mirva Hietainen Pielaveden Sampo 13,67
5. Tanja Mykkänen Pielaveden Sampo 10,76
Pojat 12 / Boys 12
1. Mikko Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 20,95
2. Joonas Oravainen Pielaveden Sampo 20,72
3. Matti Puttonen Joroisten Urheilijat 20,46
4. Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku 19,89
5. Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto 19,30
Tytöt 14 / Girls 14
1. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 25,14
2. Sonja Mykkänen Pielaveden Sampo 24,27
3. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 23,66
4. Krista Hietainen Pielaveden Sampo 18,00
5. Seija Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 16,79
Pojat 14 / Boys 14
1. Toni Korhonen Rautavaaran Isku 28,00
2. Iiro Hiltunen Joroisten Urheilijat 21,05
Tytöt 16 (Suomi Cup) / Girls 16 (Finnish Cup)
1. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 24,60
2. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 23,44
3. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 16,71
Pojat 16 (Suomi Cup) / Boys 16 (Finnish Cup)
1. Riku Pulliainen Joroisten Urheilijat 42,04
2. August Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 30,55
3. Elias Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 25,79
Tytöt 20 (Suomi Cup) / Girls 20 (Finnish Cup)
1. Eeva Isokorpi Ronttoset 33,79
2. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 29,26
3. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 24,31
Pojat 20 (Suomi Cup) / Boys 20 (Finnish Cup)
1. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 40,35
2. Mikko Miettinen Rautavaaran Isku 33,52
3. Jani Heikkinen Rautavaaran Isku 32,23
4. Jari Myllykangas Vieskan Virsu 31,54
Naiset 45 (Suomi Cup) / Women 45 (Finnish Cup)
1. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 27,26
2. Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat 27,00
3. Valma Hämäläinen SS Kaleva 26,37
4. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 24,42
5. Eine Pärnänen Leppävirran Urheilijat 22,06
6. Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat 14,98
Naiset 45 Joukkue / Women 45 Team
1. Leppävirran Urheilijat 1 67,32 ME/WR
Pirkko Pitkänen 20,84
Eine Pärnänen 22,06
Päivi Simoinen 24,42
2. Heinäveden Yleisurheilijat 1 65,62
Raija Asikainen 18,05
Sirpa Lassila 20,60
Marita Malm 26,97
3. Leppävirran Urheilijat 2 50,13
Sirkka-Liisa Alatarvas 14,98
Terttu Kilpeläinen 22,00
Marketta Västi 13,15
Miehet 45 & 50 (Suomi Cup M 45) / Men 45 & 50 (Finnish Cup M 45)
1. Jari Isokorpi Ronttoset 42,04
2. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 41,71
3. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 40,64
4. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 37,80
5. Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 37,69
6. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 37,25
7. Yrjö Rusanen Ronttoset 36,93
8. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 36,80
9. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 36,54
10. Timo Hakola Ronttoset 35,42
11. Hannu Myllymaa Kumiset 35,19
12. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 35,16
13. Reijo Keränen ESY Sampo 34,89
14. Hannu Rusanen Ronttoset 34,80
15. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 33,70
16. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 33,15
17. Matti Moilanen Vieskan Virsu 31,59
18. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 31,39
19. Paavo Mykkänen Pielaveden Sampo 27,59
20. Tuomo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 27,43
Miehet 45 / Men 45
1. Jari Isokorpi Ronttoset 42,04
2. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 41,71
3. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 40,64
4. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 37,80
5. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 37,25
6. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 36,80
7. Timo Hakola Ronttoset 35,42
8. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 33,70
9. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 33,15
10. Matti Moilanen Vieskan Virsu 31,59
11. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 31,39
Miehet 45 Joukkue / Men 45 Team
1. Pielaveden Sampo 1 106,52
Seppo Asikainen 36,20
Eero Oravainen 36,29
Antero Pääkkönen 34,03
2. Pielaveden Sampo 2 104,87
Seppo Lyytikäinen 35,32
Heikki Mykkänen 35,85
Kari Rytkönen 33,70
3. Ristiinan Urheilijat 1 102,61
Unto Kohvakka 33,67
Veli Pulliainen 37,80
Tapani Turkki 31,14
4. Kumiset 1 101,56
Einari Moilanen 34,70
Hannu Myllymaa 35,19
Martti Tukiainen 31,67
5. Ronttoset 1 101,31
Timo Hakola 35,20
Jari Isokorpi 36,24
Esa Kokkonen 29,87
6. Ronttoset 2 99,64
Jorma Hämäläinen 29,51
Yrjö Rusanen 36,40
Heikki Virolainen 33,73
7. Korson Kaiku 1 97,63
Kalle Kurtti 30,51
Pauli Tarvainen 29,43
Jarmo Vuolanen 37,69
8. Leppävirran Urheilijat 1 88,21
Teuvo Kukkonen 26,90
Tuomo Kukkonen 26,15
Jorma Nyyssönen 35,16
Miehet 50 / Men 50
1. Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 37,69
2. Yrjö Rusanen Ronttoset 36,93
3. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 36,54
4. Hannu Myllymaa Kumiset 35,19
5. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 35,16
6. Reijo Keränen ESY Sampo 34,89
7. Hannu Rusanen Ronttoset 34,80
8. Paavo Mykkänen Pielaveden Sampo 27,59
9. Tuomo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 27,43
Naiset 55 (Suomi Cup) / Women 55 (Finnish Cup)
1. Asta Savukoski Korson Kaiku 22,15
2. Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 22,09
3. Irma Kuusinen Heinolan Isku 21,00
4. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 20,84
5. Terttu Brask Leppävirran Urheilijat 17,90
6. Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 17,40
Miehet 55 & 60 (Suomi Cup M 55) / Men 55 & 60 (Finnish Cup M 55)
1. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 37,09
2. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 35,57
3. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 34,89
4. Esa Kokkonen Ronttoset 34,60
5. Einari Moilanen Kumiset 34,59
6. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 34,24
7. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 33,76
8. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 33,41
9. Kalle Kurtti Korson Kaiku 33,24
10. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 33,10
11. Jorma Hämäläinen Ronttoset 31,98
12. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 31,95
13. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 31,21
14. Eenok Heinikoski SS Kaleva 28,63
15. Toimi Julkunen Leppävirran Urheilijat 28,10
16. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 26,37
17. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 24,98
Miehet 55 / Men 55
1. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 37,09
2. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 35,57
3. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 34,89
4. Esa Kokkonen Ronttoset 34,60
5. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 34,24
6. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 33,76
7. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 33,10
8. Jorma Hämäläinen Ronttoset 31,98
9. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 31,95
10. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 31,21
11. Eenok Heinikoski SS Kaleva 28,63
12. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 26,37
Miehet 60 / Men 60
1. Einari Moilanen Kumiset 34,59
2. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 33,41
3. Kalle Kurtti Korson Kaiku 33,24
4. Toimi Julkunen Leppävirran Urheilijat 28,10
5. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 24,98
Naiset 65 & 70 (Suomi Cup N 65) / Women 65 & 70 (Finnish Cup W 65)
1. Inkeri Fält Ronttoset 22,75
2. Irene Merjamaa Ronttoset 21,52
3. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 18,28
Miehet 65 & 70 & 75 (Suomi Cup M 65) / Men 65 & 70 & 75 (Finnish Cup M 65)
1. Martti Tukiainen Kumiset 30,81
2. Heikki Virolainen Ronttoset 30,68
3. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 30,35
4. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 28,60
5. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 27,53
6. Reino Paavisto Kumiset 27,33
7. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 25,18
8. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 24,69
9. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 23,83
10. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 21,64
11. Kalle Taskinen Kumiset 20,54
12. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 20,06
13. Eino Kovanen Kumiset 19,98
Naiset 65 / Women 65
1. Inkeri Fält Ronttoset 22,75
2. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 18,28
Miehet 65 / Men 65
1. Martti Tukiainen Kumiset 30,81
2. Heikki Virolainen Ronttoset 30,68
3. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 30,35
4. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 28,60
5. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 27,53
Naiset 70 / Women 70
1. Irene Merjamaa Ronttoset 21,52
Miehet 70 / Men 70
1. Reino Paavisto Kumiset 27,33
2. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 25,18
3. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 24,69
4. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 23,83
5. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 20,06
Miehet 75 / Men 75
1. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 21,64
2. Kalle Taskinen Kumiset 20,54
3. Eino Kovanen Kumiset 19,98