Ranking 2005
Pvm / Date: 4.12.2005
Puuttuvat tiedot / Missing data:
Elimäki 24.4.2005
Naiset Yleinen / Women Open
Mestariluokka / Champion Class
1. Mervi Koskelo Rautavaaran Isku 44,52 Rautavaara 30.10.
2. Eeva Isokorpi Ronttoset 43,27 Järvenpää 16.10.
3. Merja Heikkinen Rautavaaran Isku 42,05 Rautavaara 16.10.
4. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 41,77 Rautavaara 30.10.
5. Helena Söderström Leppävirran Urheilijat 41,67 Kuopio 17.9.
6. Tuija Salonen Ronttoset 41,52 Hatsina 14.5.
7. Marika Vierikko Ronttoset 40,73 Rautavaara 30.10.
A-luokka / Class A
8. Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 38,27 Upplands-Bro 28.8.
9. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 37,23 Pielavesi 7.8.
10. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 36,86 Pielavesi 7.8.
11. Minna Mikkola Kumiset 36,45 Pielavesi 7.8.
12. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 35,40 Rautavaara 30.10.
13. Tuija Tuunainen Kumiset 35,07 Pielavesi 7.8.
14. Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku 34,87 Kuopio 19.3.
15. Valma Hämäläinen SS Kaleva 34,16 Upplands-Bro 29.10.
B-luokka / Class B
16. Jaana Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 33,80 Kokemäki 17.7.
17. Stefanie Reussner Gib Gummi 03 32,65 Döbeln 18.6.
18. Eeva Niva Rukiveri 32,15 Eskilstuna 18.9.
19. Inga Müller HSG Neudorf 31,60 Döbeln 18.6.
20. Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku 31,40 Kuopio 19.3.
21. Kristiina Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 31,18 Leppävirta 24.4.
22. Johanna Paaso Rukiveri 30,88 Upplands-Bro 28.8.
23. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 30,82 Pielavesi 7.8.
24. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 30,73 Pielavesi 7.8.
25. Taina Paavisto Kumiset 30,54 Kokemäki 17.7.
26. Päivi Kaltiainen Tervalammen Teho 30,32 Järvenpää 24.4.
27. Ute Möbius HSG Neudorf 30,20 Döbeln 18.6.
28. Eija Salmijärvi Rukiveri 30,11 Västerås 21.5.
29. Gerbel Mikk Pärnu (ei seuraa / no club) 30,10 Narva 4.6.
30. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 30,03 Rautavaara 22.5.
31. Virpi Kokkonen Rautavaaran Isku 30,00 Rautavaara 22.5.
32. Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat 29,90 Pielavesi 7.8.
33. Anna-Liisa Prinkkala Kumiset 29,87 Pielavesi 7.8.
34. Asta Savukoski Korson Kaiku 29,75 Döbeln 18.6.
35. Inkeri Fält Ronttoset 29,37 Järvenpää 23.10.
36. Miriam Matschulla TWG Schlabbeschubser 29,35 Döbeln 18.6.
37. Noora Vartiainen KMF - Kuopion MimmiFutis 29,21 Acquasanta Terme 10.7.
38. Anneli Orasi Türi (ei seuraa / no club) 29,14 Viljandi 10.9.
39. Kirsti Hämynen Borås SS 28,70 Kokemäki 16.7.
40. Niina Viljamaa Ronttoset 28,69 Kinnula 9.7.
41. Maria Bürger Spitzsteingummi 05 28,45 Döbeln 18.6.
42. Johanna Mannila Kumiset 28,01 Kokemäki 17.7.
43. Minna Mannila Kumiset 27,76 Kokemäki 17.7.
44. Titta Kokkonen Ronttoset 27,45 Järvenpää 25.9.
45. Terhi Javanainen Kumiset 27,29 Kokemäki 24.9.
46. Eine Pärnänen Leppävirran Urheilijat 27,01 Kuopio 17.9.
47. Jenni Parkkinen Vieskan Virsu 27,00 Kokemäki 17.7.
C-luokka / Class C
48. Sonja Mykkänen Pielaveden Sampo 26,94 Pielavesi 7.8.
49. Saila Kokkonen Rautavaaran Isku 26,40 Rautavaara 16.10.
50. Emilia Kantoniemi ESY Sampo 26,36 Enköping 12.6.
50. Kristiina Vahesalu Paide (ei seuraa / no club) 26,36 Viljandi 10.9.
52. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 26,32 Pielavesi 7.8.
53. Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 26,28 Pielavesi 7.8.
54. Kathrin Gaitzsch HSG Neudorf 26,10 Döbeln 18.6.
55. Sirkka Väyrynen SS Kaleva 25,64 Eskilstuna 18.9.
56. Soili Pesonen Eskilstuna SS 25,61 Kinnula 9.7.
57. Teija Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 25,55 Rautavaara 16.10.
58. Inni Korhonen Rautavaaran Isku 25,42 Pielavesi 7.8.
59. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 25,30 Leppävirta 5.6.
60. Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 25,03 Sorsakoski 8.5.
61. Maie Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 24,83 Kokemäki 16.7.
62. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24,80 Acquasanta Terme 10.7.
63. Maire Utter Tervalammen Teho 24,73 Järvenpää 24.4.
64. Anna Karrila Espoon Tapiot 24,37 Helsinki 31.8.
65. Manuela Rohde TWG Schlabbeschubser 24,30 Döbeln 18.6.
66. Anne-Mari Mannila Kumiset 24,03 Kokemäki 17.7.
67. Anita Otto Gib Gummi 03 24,00 Kokemäki 16.7.
68. Pihla Kuusijärvi Ristiinan Urheilijat 23,97 Ristiina 11.6.
69. Marja-Leena Heikkilä Ei seuraa / No club 23,86 Eskilstuna 16.10.
70. Marika Myllymaa Kumiset 23,85 Viljandi 10.9.
71. Pauliina Blomqvist Italia / Italy (ei seuraa / no club) 23,80 Acquasanta Terme 10.7.
72. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 23,67 Pielavesi 7.8.
73. Kati Lindholm Iitin Pyrintö 23,65 Elimäki 17.9.
74. Sigrid Tiikjärv Rakvere (ei seuraa / no club) 23,55 Rakvere 21.6.
75. Irene Merjamaa Ronttoset 23,54 Järvenpää 9.10.
76. Terje Kimber Pärnu (ei seuraa / no club) 23,45 Narva 4.6.
77. Mirja Luntinen Ristiinan Urheilijat 23,34 Ristiina 11.6.
78. Outi Henttonen Ronttoset 23,28 Kokemäki 17.7.
79. Susanna Airissalo Ei seuraa / No club 23,26 Eskilstuna 16.10.
80. Irma Kuusinen Heinolan Isku 23,11 Pälkäne 21.5.
81. Mariliis Mäemets Türi (ei seuraa / no club) 23,09 Viljandi 10.9.
81. Johanna Rantanen Harjavallan Haka 23,09 Kokemäki 17.7.
83. Riitta Knaappila Heinolan Kirkonkylän Kisa 23,04 Heinola 23.7.
84. Roosa Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 22,95 Kokemäki 17.7.
85. Inna Ufeld Rakvere (ei seuraa / no club) 22,84 Rakvere 21.6.
86. Katharina Strache GuStiWeiWuFF 22,65 Döbeln 18.6.
87. Tiiu Palmiste Viljandi (ei seuraa / no club) 22,60 Narva 4.6.
88. Tiiu Kimber Pärnu (ei seuraa / no club) 22,31 Rakvere 21.6.
89. Dana Franke 7-Meilenstiefel 22,30 Döbeln 18.6.
90. Seija Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 22,21 Leppävirta 5.11.
91. Jana Bolze GuStiWeiWuFF 22,10 Döbeln 18.6.
92. Alexandra Grahl 7-Meilenstiefel 21,80 Döbeln 18.6.
93. Mirva Mäkelä Pielaveden Sampo 21,79 Pielavesi 16.6.
94. Mia Keituri Heinäveden Yleisurheilijat 21,77 Pielavesi 6.8.
95. Natalia Sundell Ronttoset 21,61 Järvenpää 9.10.
96. Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat 21,57 Leppävirta 5.6.
96. Marika Ojala Ei seuraa / No club 21,57 Pälkäne 21.5.
98. Krista Hietainen Pielaveden Sampo 21,48 Pielavesi 7.8.
99. Nadine Sohlbach TWG Schlabbeschubser 21,20 Döbeln 18.6.
100. Cindy Häusler 7-Meilenstiefel 21,00 Döbeln 18.6.
101. Tarja Nuutinen Leppävirran Urheilijat 20,95 Leppävirta 17.4.
102. Lene Kridde 7-Meilenstiefel 20,85 Rauen 20.8.
103. Armi Myllykangas Vieskan Virsu 20,82 Rautavaara 16.10.
104. Zinaida Zhekunov Leppävirran Urheilijat 20,81 Kuopio 17.9.
105. Niina Suihkonen Rautavaaran Isku 20,66 Rautavaara 30.10.
106. Sanna Husso Heinäveden Yleisurheilijat 20,62 Leppävirta 9.10.
107. Sirpa Lassila Heinäveden Yleisurheilijat 20,60 Kuopio 19.3.
108. Pirjo Peltomaa Heinolan Kirkonkylän Kisa 20,58 Heinola 23.7.
109. Melanie Schrams Gib Gummi 03 20,56 Berliini / Berlin 11.9.
110. Christiane Vetter GuStiWeiWuFF 20,50 Döbeln 18.6.
111. Marika Niskanen Pielaveden Sampo 20,30 Pielavesi 24.9.
112. Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 20,26 Leppävirta 20.11.
113. Paula Åberg Heinolan Isku 20,21 Järvenpää 9.10.
114. Eevi Laaksonen Rautavaaran Isku 20,20 Kokemäki 17.7.
115. Tarja Salmijärvi Rukiveri 20,10 Kokemäki 16.7.
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
1. Rautavaaran Isku 1 (N Yl. / W Open) 121,74 Rautavaara 23.10.
Merja Heikkinen, Mervi Koskelo, Mona Koskelo
2. Ronttoset 1 (N Yl. / W Open) 116,59 Rautavaara 30.10.
Eeva Isokorpi, Tuija Salonen, Marika Vierikko
3. Heinäveden Yleisurheilijat 1 (N Yl. / W Open) 95,97 Leppävirta 24.4.
Marita Malm, Kristiina Räsänen, Pirjo Saukkonen
4. Kumiset 1 (N Yl. / W Open) 90,27 Pielavesi 6.8.
Minna Mikkola, Anna-Liisa Prinkkala, Tuija Tuunainen
5. Leppävirran Urheilijat 1 (N Yl. / W Open) 86,13 Kuopio 17.9.
Aili Nikkinen, Eine Pärnänen, Helena Söderström
6. Rukiveri 1 (N Y. / W Open) 85,74 Eskilstuna 18.9.
Eeva Niva, Johanna Paaso, Eija Salmijärvi
7. Rautavaaran Isku 2 (N Yl. / W Open) 80,34 Kuopio 19.3.
Merja Heikkinen, Virpi Kokkonen, Tiia Koskelo
8. Viljandi (ei seuraa / no club) 1 (N Yl. / W Open) 77,80 Narva 4.6.
Tiiu Palmiste, Jaana Väli, Maie Väli
9. HSG Neudorf 1 (N Yl. / W Open) 76,54 Döbeln 19.6.
Kathrin Gaitzsch, Inga Müller, Ute Möbius
10. Leppävirran Urheilijat 1 (N 45 / W 45) 76,23 Kuopio 17.9.
Aili Nikkinen, Pirkko Pitkänen, Eine Pärnänen
11. Kumiset 2 (N Yl. / W Open) 68,35 Kokemäki 16.7.
Terhi Javanainen, Marika Myllymaa, Anna-Liisa Prinkkala
12. Ristiinan Urheilijat 1 (N Yl. / W Open) 68,06 Ristiina 11.6.
Seija Kohvakka, Anne Korhola, Pihla Kuusijärvi
13. Heinäveden Yleisurheilijat 1 (N 45 / W 45) 65,62 Kuopio 19.3.
Raija Asikainen, Sirpa Lassila, Marita Malm
14. TWG Schlabbeschubser 1 (N Yl. / W Open) 64,97 Döbeln 19.6.
Miriam Matschulla, Manuela Rohde, Nadine Sohlbach
15. Pärnu (ei seuraa / no club) 1 (N Yl. / W Open) 62,42 Narva 4.6.
Agnes Jung, Terje Kimber, Gerbel Mikk
16. Leppävirran Urheilijat 2 (N Yl. / W Open) 60,23 Sorsakoski 8.5.
Miia Kuokkanen, Noora Kuokkanen, Päivi Simoinen
Miehet Yleinen / Men Open
Mestariluokka / Champion Class
1. Ari Kantoniemi ESY Sampo 60,33 Tuusula 15.10.
2. Marko Nironen Ristiinan Urheilijat 59,60 Tuusula 15.10.
3. Jouni Viljanen Kumiset 58,86 Kokemäki 24.9.
4. Pasi Kuusinen Heinolan Isku 58,58 Rautavaara 22.5.
5. Jari Nuutinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 58,24 Tuusula 15.10.
6. Jyrki Moilanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 56,13 Tuusula 15.10.
7. Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat 55,58 Tuusula 15.10.
8. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 55,00 Punkalaidun 8.10.
9. Markku Luostarinen Leppävirran Urheilijat 54,83 Rautavaara 30.10.
10. Jari Isokorpi Ronttoset 54,32 Tuusula 15.10.
11. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 53,79 Rautavaara 16.10.
12. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 53,08 Leppävirta 9.10.
13. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 52,91 Leppävirta 24.4.
14. Harri Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 52,74 Tuusula 15.10.
15. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 52,00 Leppävirta 24.4.
16. Timo Mykkänen Pielaveden Sampo 51,78 Leppävirta 24.4.
17. Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 51,13 Kokemäki 24.9.
18. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 50,85 Pielavesi 7.8.
19. Jarmo Kieleväinen ESY Sampo 50,28 Kokemäki 17.7.
A-luokka / Class A
20. Juha Paavisto Kumiset 49,80 Upplands-Bro 28.8.
21. Valto Sahlman SS Kaleva 49,15 Enköping 12.6.
22. Markku Pajunen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 48,97 Tuusula 15.10.
23. Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 48,91 Pielavesi 7.8.
24. Jorma Paavisto Kumiset 48,87 Kokemäki 24.9.
25. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 48,82 Rautavaara 30.10.
26. Juha Turunen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 48,55 Pielavesi 6.8.
27. Veijo Prinkkala Kumiset 48,50 Pielavesi 7.8.
28. Jari Hämäläinen SS Kaleva 48,26 Upplands-Bro 5.5.
29. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 47,99 Kokemäki 24.9.
30. Pentti Peltonen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 47,30 Järvenpää 9.10.
31. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 47,28 Pielavesi 7.8.
32. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 47,02 Pielavesi 15.5.
33. Reijo Keränen ESY Sampo 46,72 Upplands-Bro 2.10.
34. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 46,42 Rautavaara 22.5.
35. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 46,28 Leppävirta 24.4.
36. Juha Myllykangas Vieskan Virsu 46,21 Rautavaara 16.10.
37. Juhana Lyytikäinen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 45,93 Pielavesi 30.6.
38. Olavi Väänänen Ronttoset 45,86 Järvenpää 9.10.
39. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 45,85 Rautavaara 16.10.
40. Tõnis Kalmu Pärnu (ei seuraa / no club) 45,66 Narva 4.6.
41. Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 45,59 Hakunila 8.9.
42. Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 45,48 Leppävirta 9.10.
43. Timo Hakola Ronttoset 45,44 Tuusula 15.10.
44. Kai Hämäläinen SS Kaleva 45,41 Kokemäki 16.7.
45. Thoralf Meese Gib Leder 04 45,36 Rauen 20.8.
46. Pavel Stemanov Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 45,28 Hatsina 14.5.
47. Janne Taskinen Pielaveden Sampo 45,22 Pielavesi 30.6.
48. Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku 45,03 Rautavaara 22.5.
49. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 45,02 Pielavesi 7.8.
50. Eero Penttinen Leppävirran Urheilijat 44,90 Rautavaara 22.5.
51. Raimo Hämäläinen SS Kaleva 44,80 Upplands-Bro 29.10.
52. Taisto Köngäs SS Katajaiset 44,71 Eskilstuna 27.8.
53. Einari Moilanen Kumiset 44,61 Kokemäki 24.9.
54. Leo Lukka Viljandi (ei seuraa / no club) 44,60 Kokemäki 16.7.
54. Aki Viitanen Kumiset 44,60 Pälkäne 21.5.
56. Hannu Myllymaa Kumiset 44,57 Kokemäki 16.7.
57. Jari Myllykangas Vieskan Virsu 44,36 Kokemäki 16.7.
58. Erkki Leskelä Leppävirran Urheilijat 44,25 Leppävirta 26.6.
59. Lasse Niemann TWG Schlabbeschubser 44,15 Upplands-Bro 28.8.
B-luokka / Class B
60. Veli-Lauri Konttinen Heinäveden Yleisurheilijat 43,89 Leppävirta 24.4.
61. Heiko Richter Gib Gummi 03 43,85 Upplands-Bro 28.8.
62. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 43,58 Pielavesi 7.8.
63. René Järvinen Heinolan Isku 43,47 Punkalaidun 8.10.
64. Eenok Heinikoski SS Kaleva 43,16 Upplands-Bro 28.8.
65. Yrjö Rusanen Ronttoset 42,91 Narva 4.6.
66. Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 42,82 Leppävirta 24.4.
67. Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 42,59 Järvenpää 16.10.
68. Ari Parkkinen ESY Sampo 42,55 Upplands-Bro 29.10.
69. Fabian Lau 7-Meilenstiefel 42,54 Kokemäki 17.7.
70. Teppo Luoma Kumiset 42,48 Kokemäki 16.7.
71. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 42,19 Leppävirta 24.4.
72. Seppo Pesonen Eskilstuna SS 42,07 Upplands-Bro 28.8.
73. Benjamin Basler 1. GWV Rauen Latex 04 41,96 Berliini / Berlin 11.9.
74. Pekka Vartiainen Tarinagolf 41,90 Acquasanta Terme 10.7.
75. Christian Labs GuStiWeiWuFF 41,80 Döbeln 18.6.
76. Janek Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 41,77 Viljandi 10.9.
77. Tommi Pasanen Pyhäjärven Leijonat 41,42 Pielavesi 7.8.
78. Kai Salmijärvi Rukiveri 41,40 Upplands-Bro 28.8.
78. Martti Tukiainen Kumiset 41,40 Kokemäki 24.9.
80. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 41,32 Kokemäki 24.9.
81. Oiva Poutanen Leppävirran Urheilijat 41,30 Leppävirta 8.10.
82. Toivo Pettinen Pärnu (ei seuraa / no club) 41,07 Narva 4.6.
83. Timo Kivelä Riihimäki (ei seuraa / no club) 41,03 Loppi 13.8.
84. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 41,02 Rautavaara 22.5.
85. Esa Kokkonen Ronttoset 40,75 Kokemäki 16.7.
86. Fabian Hoffmeister Gib Gummi 03 40,40 Berliini / Berlin 11.9.
87. Matthias Morgner HSG Neudorf 40,23 Döbeln 18.6.
88. Matti Saukkonen Leppävirran Urheilijat 40,22 Leppävirta 8.10.
89. Jarmo Johansson Kenttäurheilijat -58 40,09 Helsinki 31.8.
90. Jorma Hämäläinen Ronttoset 39,92 Kokemäki 16.7.
91. Martin Barth 1. GWV Rauen Latex 04 39,91 Berliini / Berlin 11.9.
92. Raimo Lamminparras Ei seuraa / No club 39,83 Upplands-Bro 29.10.
93. Christian Bohm TWG Schlabbeschubser 39,70 Kokemäki 17.7.
94. Jouni Perttula Kumiset 39,68 Kokemäki 24.9.
95. Jukka Saaranen Pyhäjärven Leijonat 39,48 Kokemäki 16.7.
96. Jani Streng Hartolan Voima 39,38 Helsinki 31.8.
97. Jani Juurikkala Heinolan Isku 39,30 Heinola 23.7.
98. Pentti Tranberg ESY Sampo 39,24 Eskilstuna 18.9.
99. Kari Hämäläinen SS Kaleva 39,20 Upplands-Bro 5.5.
100. Ari Himanen Ristiinan Urheilijat 39,18 Leppävirta 9.10.
101. Jari Heiskanen Heinäveden Yleisurheilijat 39,16 Leppävirta 24.4.
102. Christoph Geist Spitzsteingummi 05 39,01 Döbeln 18.6.
103. Tomi Lindholm Iitin Pyrintö 38,77 Elimäki 17.9.
104. André Richter HSG Neudorf 38,76 Döbeln 19.6.
105. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 38,68 Pielavesi 7.8.
106. Anssi Voutilainen Heinäveden Yleisurheilijat 38,66 Leppävirta 9.10.
107. Sami Mannila Kumiset 38,41 Kokemäki 17.7.
108. Frank Eichhorn Gib Leder 04 38,40 Döbeln 18.6.
109. Matti Perttula Kumiset 38,39 Pälkäne 21.5.
110. Kalle Kurtti Korson Kaiku 38,35 Järvenpää 25.9.
111. Tuomo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 38,23 Leppävirta 24.4.
112. Eero Tolppanen Haukivuori (ei seuraa / no club) 38,13 Leppävirta 25.9.
113. Markus Weber Gib Gummi 03 38,10 Döbeln 18.6.
114. Kerkko Rauhala Laihia (ei seuraa / no club) 37,90 Kokemäki 17.7.
114. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 37,90 Leppävirta 22.6.
116. Enrico Windler Gib Leder 04 37,70 Döbeln 18.6.
117. Keijo Sollo Ronttoset 37,61 Loppi 13.8.
118. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 37,59 Ristiina 11.6.
119. Raivo Otsa Viljandi (ei seuraa / no club) 37,40 Viljandi 8.9.
120. Thomas Neitzel 1. GWV Rauen Latex 04 37,30 Berliini / Berlin 11.9.
121. Martti Järvinen Kumiset 37,28 Hatsina 14.5.
122. Pauli Kosola Heinolan Isku 37,25 Ristiina 11.6.
123. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 37,13 Leppävirta 24.4.
124. Peter Guralczyk 7-Meilenstiefel 37,03 Döbeln 19.6.
124. Otto Kolar Gib Gummi 03 37,03 Berliini / Berlin 11.9.
126. Jorma Klünder Gib Gummi 03 37,02 Kokemäki 17.7.
127. Jouko Kaislasalo Ronttoset 37,00 Punkalaidun 8.10.
C-luokka / Class C
128. Heikki Virolainen Ronttoset 36,99 Kokemäki 16.7.
129. Heikki Lauronen Leppävirran Urheilijat 36,89 Leppävirta 25.9.
130. Petri Korhonen Punkalaitumen Jyry 36,80 Punkalaidun 8.10.
131. Matti Moilanen Vieskan Virsu 36,66 Pielavesi 26.5.
131. Vesa Monola Ristiinan Urheilijat 36,66 Pielavesi 7.8.
131. Rolf Ora Heinolan Isku 36,66 Kuopio 19.3.
134. Jani Heikkinen Rautavaaran Isku 36,54 Rautavaara 22.5.
135. Mario Flanse 1. GWV Rauen Latex 04 36,50 Berliini / Berlin 11.9.
136. Peer Braun 7-Meilenstiefel 36,45 Berliini / Berlin 11.9.
137. Christian Böhm TWG Schlabbeschubser 36,36 Rauen 20.8.
138. Ralph Eberhardt Gib Gummi 03 36,20 Döbeln 19.6.
138. Thomas Klimiuk Gib Leder 04 36,20 Döbeln 18.6.
140. Reino Hiltunen Ristiinan Urheilijat 36,15 Tuusula 15.10.
141. Markus Schikorra 1. GWV Rauen Latex 04 36,02 Rauen 20.8.
142. Mikko Miettinen Rautavaaran Isku 35,94 Rautavaara 22.5.
143. Mirko Burzinski Polizeiverein Döbeln 35,80 Döbeln 18.6.
144. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 35,77 Kuopio 17.9.
145. Markku Lösönen Pielaveden Sampo 35,69 Pielavesi 9.6.
146. Jorma Saaranen Pyhäjärven Leijonat 35,57 Rautavaara 16.10.
147. Philipp Langer 7-Meilenstiefel 35,50 Berliini / Berlin 11.9.
148. Eino Liukkonen Hollolan Nasta 35,42 Elimäki 17.9.
148. Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 35,42 Leppävirta 25.9.
150. Marko Helin Hämeenlinna (ei seuraa / no club) 35,41 Hakunila 6.10.
151. Tomi Julkunen Leppävirran Urheilijat 35,39 Acquasanta Terme 10.7.
151. Matthias Steinicke 1. GWV Rauen Latex 04 35,39 Berliini / Berlin 11.9.
153. Dennis Zaychenko Korson Kaiku 35,29 Hakunila 6.10.
154. Martin Sabolotnij 1. GWV Rauen Latex 04 35,27 Berliini / Berlin 11.9.
155. Antti Honkonen Korson Kaiku 35,22 Hakunila 20.10.
156. Toivo Põldur Pärnu (ei seuraa / no club) 35,09 Narva 4.6.
157. Ari Häkkinen Ei seuraa / No club 34,86 Korso 2.6.
158. Aleksander Zhekunov Leppävirran Urheilijat 34,68 Kuopio 17.9.
159. Jens Naake Gib Leder 04 34,64 Rauen 20.8.
160. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 34,54 Leppävirta 24.4.
161. Markku Haikara Nivalan Urheilijat 34,51 Pielavesi 2.6.
162. Romet Saare Pärnu (ei seuraa / no club) 34,50 Narva 4.6.
163. Florian Lau 7-Meilenstiefel 34,43 Berliini / Berlin 11.9.
164. Jukka Saaririnne Leppävirta (ei seuraa / no club) 34,40 Leppävirta 5.6.
165. Uwe Sarnow 1. GWV Rauen Latex 04 34,34 Rauen 20.8.
166. Tõnu Kaasik Viljandi (ei seuraa / no club) 34,29 Viljandi 10.9.
167. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 34,23 Pielavesi 7.8.
168. Erki Juurikas Pärnu (ei seuraa / no club) 34,22 Narva 4.6.
169. Enrico Achtenhagen 1. GWV Rauen Latex 04 34,12 Berliini / Berlin 11.9.
170. Jouko Kontu Borås SS 34,09 Västerås 28.5.
171. Raivo Pärast Pärnu (ei seuraa / no club) 34,01 Narva 4.6.
172. Reiko Wagner Gib Leder 04 33,96 Kokemäki 17.7.
173. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 33,91 Pielavesi 7.8.
174. Jyrki Kekola Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 33,81 Kuopio 19.3.
175. Markku Jalonen Ronttoset 33,70 Järvenpää 24.4.
176. Petri Matilainen Ei seuraa / No club 33,52 Heinola 23.7.
177. Jens Oehmichen Rückwärts 68 33,51 Döbeln 19.6.
178. Tarvo Moss Viljandi (ei seuraa / no club) 33,47 Viljandi 8.9.
179. Olaf Fuhlendorf Gib Gummi 03 33,46 Kokemäki 16.7.
180. Peter Seufert TWG Schlabbeschubser 33,17 Rauen 20.8.
181. Aivar Sülla Viljandi (ei seuraa / no club) 33,14 Viljandi 8.9.
182. Leo Kemppi Kumpparit 33,00 Järvenpää 25.9.
183. Martin Orasi Türi (ei seuraa / no club) 32,96 Viljandi 10.9.
184. Veli Heikkinen Rautavaaran Isku 32,95 Kokemäki 17.7.
184. Kalle Kadalipp Viljandi (ei seuraa / no club) 32,95 Viljandi 8.9.
186. Lars Lindekamm Gib Leder 04 32,88 Kokemäki 16.7.
187. Seppo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 32,82 Leppävirta 22.6.
188. Esko Prinkkala Ei seuraa / No club 32,76 Pälkäne 21.5.
189. Valeri Koivanen Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 32,69 Kokemäki 16.7.
190. Nikolai Kuzmik Narva (ei seuraa / no club) 32,57 Narva 4.6.
191. Marek Gordejev Viljandi (ei seuraa / no club) 32,56 Viljandi 10.9.
191. Robert Wallenfels 7-Meilenstiefel 32,56 Berliini / Berlin 11.9.
193. Valeri Luukka Viljandi (ei seuraa / no club) 32,50 Kokemäki 16.7.
193. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 32,50 Leppävirta 3.10.
195. Manolo Niespoli Rooma / Rome (ei seuraa / no club) 32,48 Acquasanta Terme 10.7.
196. Esko Piiroinen Tuusula (ei seuraa / no club) 32,40 Leppävirta 5.6.
197. Jouko Niva Rukiveri 32,27 Eskilstuna 16.10.
198. Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 32,26 Helsinki 31.8.
198. Aivar Rääts Viljandi (ei seuraa / no club) 32,26 Narva 4.6.
200. Michael Priemer Rückwärts 68 32,13 Döbeln 19.6.
201. Aleksander Mošnikov Narva (ei seuraa / no club) 32,05 Narva 4.6.
202. Allan Pankka Kymen Urheiluveteraanit 31,97 Elimäki 17.9.
203. Janne Havukainen Leppävirran Urheilijat 31,90 Acquasanta Terme 10.7.
203. Kay Schybeck WSG Fürstenwalde 31,90 Rauen 20.8.
205. Davide Marchsani Italia / Italy (ei seuraa / no club) 31,70 Acquasanta Terme 10.7.
206. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 31,68 Leppävirta 26.6.
207. Timo Nissinen Leppävirran Urheilijat 31,66 Leppävirta 8.10.
208. Vesa Nuutinen Leppävirran Urheilijat 31,53 Leppävirta 17.4.
208. Andreas Perge Gib Leder 04 31,53 Kokemäki 16.7.
210. Jari Ek Helsingin Kisa-Veikot 31,37 Helsinki 31.8.
211. Anatol Andrejev Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 31,26 Hatsina 14.5.
212. Kari Ojapelto Tarinagolf 31,13 Acquasanta Terme 7.7.
213. Petri Kontola Ei seuraa / No club 31,02 Pälkäne 21.5.
214. Tomi Rantanen Harjavallan Haka 30,95 Kokemäki 17.7.
215. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 30,92 Pielavesi 7.8.
216. Aron Fritsche SG Rauen 30,82 Rauen 20.8.
217. Sebastian Pechtold 1. GWV Rauen Latex 04 30,80 Kokemäki 17.7.
218. Jarkko Saaranen Pyhäjärven Leijonat 30,76 Kuopio 19.3.
219. Marco Vorrath 1. GWV Rauen Latex 04 30,75 Berliini / Berlin 11.9.
220. Olavi Erola Hollolan Nasta 30,67 Heinola 23.7.
221. Frank Egel TWG Schlabbeschubser 30,62 Döbeln 19.6.
222. Kimmo Salmijärvi Rukiveri 30,60 Västerås 28.5.
223. Björn Burmeister 7-Meilenstiefel 30,56 Kokemäki 17.7.
224. Petri Aho Ei seuraa / No club 30,54 Pälkäne 21.5.
225. Markku Airikka Hollolan Nasta 30,51 Elimäki 17.9.
226. Fredrik Karlsson Rukiveri 30,40 Västerås 21.5.
227. René Kube 1. GWV Rauen Latex 04 30,28 Rauen 20.8.
227. Panu Vartiainen Varkaus (ei seuraa / no club) 30,28 Leppävirta 5.6.
229. Tero Heinämäki Riihimäki (ei seuraa / no club) 30,26 Loppi 13.8.
230. Juha Ikonen Ei seuraa / No club 30,20 Hakunila 1.9.
231. Henri Watjus Leppävirran Urheilijat 30,19 Leppävirta 14.8.
232. Joonas Niemann TWG Schlabbeschubser 30,13 Rauen 20.8.
233. Jouni Mehtälä Sporttiveteraanit 30,12 Hakunila 1.9.
234. Max Berndt 1. GWV Rauen Latex 04 30,05 Rauen 20.8.
Miehet Yleinen Joukkue / Men Open Team
1. Kumiset 1 (M Yl. / M Open) 153,24 Kokemäki 24.9.
Jorma Paavisto, Juha Paavisto, Jouni Viljanen
2. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 1 (M Yl. / M Open) 149,90 Tuusula 15.10.
Jyrki Moilanen, Jari Nuutinen, Harri Parviainen
3. Pielaveden Sampo 1 (M Yl. / M Open) 146,29 Kuopio 17.9.
Seppo Asikainen, Timo Mykkänen, Eero Oravainen
4. Ristiinan Urheilijat 1 (M Yl. / M Open) 144,46 Tuusula 15.10.
Reino Hiltunen, Marko Nironen, Risto Pekkanen
5. Ronttoset 1 (M Yl. / M Open) 137,89 Tuusula 15.10.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Olavi Väänänen
6. Leppävirran Urheilijat 1 (M Yl. / M Open) 137,22 Leppävirta 5.11.
Markku Luostarinen, Jorma Nyyssönen, Teppo Takku
7. ESY Sampo 1 (M Yl. / M Open) 134,02 Kokemäki 16.7.
Ari Kantoniemi, Reijo Keränen, Jarmo Kieleväinen
8. Pielaveden Sampo 1 (M 45 / M 45) 133,58 Sorsakoski 8.5.
Seppo Asikainen, Eero Oravainen, Kari Rytkönen
9. Pyhäjärven Leijonat 1 (M Yl. / M Open) 132,74 Rautavaara 30.10.
Olli Rosenqvist, Jorma Saaranen, Matti Saaranen
10. SS Kaleva 1 (M Yl. / M Open) 131,30 Upplands-Bro 29.10.
Valto Sahlman, Raimo Hämäläinen, Eenok Heinikoski
11. Kumiset 2 (M Yl. / M Open) 130,99 Kokemäki 24.9.
Einari Moilanen, Hannu Myllymaa, Veijo Prinkkala
12. Kumiset 1 (M 45 / M 45) 130,77 Kokemäki 16.7.
Einari Moilanen, Hannu Myllymaa, Veijo Prinkkala
13. Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 2 (M Yl. / M Open) 128,79 Pielavesi 6.8.
Jyrki Moilanen, Jari Nuutinen, Harri Parviainen
14. Heinäveden Yleisurheilijat 1 (M Yl. / M Open) 128,14 Leppävirta 24.4.
Jari Heiskanen, Veli-Lauri Konttinen, Vesa Malm
15. Pielaveden Sampo 2 (M Yl. / M Open) 126,97 Leppävirta 24.4.
Timo Mykkänen, Antero Pääkkönen, Juhani Tikkanen
16. Pielaveden Sampo 2 (M 45 / M 45) 125,99 Pielavesi 6.8.
Heikki Mykkänen, Kari Rytkönen, Janne Taskinen
17. Ristiinan Urheilijat 1 (M 45 / M 45) 122,99 Kokemäki 16.7.
Ari Himanen, Veli Pulliainen, Tapani Turkki
18. Vieskan Virsu 1 (M Yl. / M Open) 120,85 Kokemäki 16.7.
Eero Myllykangas, Jari Myllykangas, Juha Myllykangas
19. SS Kaleva 1 (M 45 / M 45) 120,37 Kokemäki 16.7.
Eenok Heinikoski, Raimo Hämäläinen, Valto Sahlman
20. Ronttoset 2 (M Yl. / M Open) 120,33 Järvenpää 24.4.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Esa Kokkonen
21. 1. GWV Rauen Latex 04 3 (M Yl. / M Open) 118,83 Berliini / Berlin 11.9.
Martin Barth, Benjamin Basler, Thomas Neitzel 
22. Ronttoset 1 (M 45 / M 45) 118,71 Pielavesi 6.8.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Yrjö Rusanen
23. Heinolan Isku 1 (M Yl. / M Open) 115,46 Kokemäki 16.7.
René Järvinen, Pasi Kuusinen, Rolf Ora
24. Leppävirran Urheilijat 2 (M Yl. / M Open) 115,39 Leppävirta 25.9.
Heikki Lauronen, Erkki Leskelä, Jorma Nyyssönen
25. Viljandi (ei seuraa / no club) 1 (M Yl. / M Open) 112,46 Viljandi 10.9.
Tõnu Kaasik, Leo Lukka, Janek Väli
26. Gib Gummi 03 1 (M Yl. / M Open) 112,07 Kokemäki 16.7.
Ralph Eberhardt, Jorma Klünder, Heiko Richter
27. Leppävirran Urheilijat 1 (M 45 / M 45) 111,44 Kuopio 17.9.
Terho Jeskanen, Jorma Nyyssönen, Aleksander Zhekunov
28. Pyhäjärven Leijonat 1 (M 45 / M 45) 109,51 Pielavesi 6.8.
Tapani Kananen, Jorma Saaranen, Matti Saaranen
29. 7-Meilenstiefel 1 (M Yl. / M Open) 109,35 Berliini / Berlin 11.9.
Peter Guralczyk, Philipp Langer, Fabian Lau
30. Gib Leder 04 2 (M Yl. / M Open) 108,66 Döbeln 19.6.
Frank Eichhorn, Thoralf Meese, Enrico Windler
31. Pielaveden Sampo 3 (M Yl. / M Open) 107,83 Pielavesi 6.8.
Matti Jääskeläinen, Heikki Mykkänen, Juhani Tikkanen
32. Ronttoset 2 (M 45 / M 45) 107,31 Kokemäki 16.7.
Jorma Hämäläinen, Esa Kokkonen, Heikki Virolainen
33. HSG Neudorf 1 (M Yl. / M Open) 105,91 Döbeln 19.6.
Matthias Morgner, Thomas Noack, André Richter
34. Kumiset 3 (M Yl. / M Open) 104,25 Kokemäki 24.9.
Reino Paavisto, Matti Perttula, Martti Tukiainen
35. Ristiinan Urheilijat 2 (M 45 / M 45) 104,22 Kokemäki 16.7.
Jouko Leino, Vesa Monola, Reijo Siiriäinen
36. Pielaveden Sampo 3 (M 45 / M 45) 103,50 Pielavesi 6.8.
Matti Jääskeläinen, Seppo Lyytikäinen, Juhani Tikkanen
37. Gib Gummi 03 2 (M Yl. / M Open) 103,32 Döbeln 19.6.
Ralph Eberhardt, Fabian Hoffmeister, Otto Kolar
38. 1. GWV Rauen Latex 04 2 (M Yl. / M Open) 102,88 Berliini / Berlin 11.9.
Martin Sabolotnij, Uwe Sarnow, Matthias Steinicke
39. SS Kaleva 2 (M Yl. / M Open) 102,13 Västerås 28.5.
Eenok Heinikoski, Raimo Hämäläinen, Valto Sahlman
40. Ristiinan Urheilijat 2 (M Yl. / M Open) 101,03 Kuopio 19.3.
Jouko Leino, Veli Pulliainen, Tapani Turkki
41. Gib Leder 04 1 (M Yl. / M Open) 100,85 Kokemäki 16.7.
Frank Eichhorn, Lars Lindekamm, Enrico Windler
42. 1. GWV Rauen Latex 04 1 (M Yl. / M Open) 99,34 Berliini / Berlin 11.9.
Enrico Achtenhagen, Mario Flanse, Markus Schikorra
43. Pärnu (ei seuraa / no club) 1 (M Yl. / M Open) 98,66 Narva 4.6.
Sergei Ivanov, Tõnis Kalmu, Toivo Pettinen
44. Leppävirran Urheilijat 2 (M 45 / M 45) 98,46 Kuopio 17.9.
Teuvo Kukkonen, Veli Mononen, Pertti Tuomainen
45. Korson Kaiku 1 (M 45 / M 45) 97,63 Kuopio 19.3.
Kalle Kurtti, Pauli Tarvainen, Jarmo Vuolanen
46. TWG Schlabbeschubser 1 (M Yl. / M Open) 97,29 Kokemäki 16.7.
Christian  Bohm, Lasse Niemann, Sebastian Pechtold
47. Kumiset 2 (M 45 / M 45) 94,66 Kokemäki 16.7.
Reino Paavisto, Matti Perttula, Martti Tukiainen
48. Rückwärts 68 1 (M Yl. / M Open) 94,37 Döbeln 19.6.
Jens Oehmichen, Michael Priemer, René Schröter
49. Rukiveri 1 (M Yl. / M Open) 94,26 Västerås 28.5.
Jarmo Mourujärvi, Kai Salmijärvi, Kimmo Salmijärvi
50. Rautavaaran Isku 1 (M Yl. / M Open) 92,13 Kuopio 19.3.
Jani Heikkinen, Mikko Miettinen, Jarmo Väisänen
51. Pärnu (ei seuraa / no club) 3 (M Yl. / M Open) 91,30 Narva 4.6.
Heiki Jakson, Erki Juurikas, Marek Nurmik
52. 7-Meilenstiefel 2 (M Yl. / M Open) 90,41 Döbeln 19.6.
Peer Braun, Björn Burmeister, Florian Kuhnt
Tytöt 8 / Girls 8
1. Marianne Luostarinen Leppävirran Urheilijat 22,84 Leppävirta 5.11.
2. Susanna Tiihonen Pielaveden Sampo 12,36 Pielavesi 7.8.
3. Jatta Tirkkonen Rautavaaran Isku 11,05 Rautavaara 16.10.
4. Jenni Mikkola Harjavallan Haka 10,67 Kokemäki 24.9.
5. Pinja Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 10,66 Ristiina 11.6.
6. Riina Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 9,76 Leppävirta 17.4.
7. Joanna Poutiainen Kumpparit 9,30 Järvenpää 9.10.
8. Terhi Tiihonen Pielaveden Sampo 9,13 Pielavesi 9.6.
9. Eevi Hakonen Kinnula (ei seuraa / no club) 6,60 Kinnula 9.7.
10. Maria Laamanen Leppävirran Urheilijat 6,18 Leppävirta 14.8.
11. Mirella Åkerman Leppävirran Urheilijat 6,10 Leppävirta 12.7.
12. Henna Simoinen Leppävirran Urheilijat 5,81 Pielavesi 7.8.
13. Titta Tirkkonen Rautavaaran Isku 4,81 Rautavaara 30.10.
14. Emma Väätäinen Tikkakoski (ei seuraa / no club) 3,84 Rautavaara 2.7.
15. Senja Voutilainen Heinäveden Yleisurheilijat 3,75 Leppävirta 9.10.
16. Anni Kuosmanen Rautavaara (ei seuraa / no club) 3,74 Rautavaara 2.7.
17. Nora Khalil SS Kaleva 3,38 Upplands-Bro 2.10.
18. Matilda Järn SS Kaleva 3,07 Upplands-Bro 2.10.
19. Silja Koivistoinen Leppävirran Urheilijat 2,94 Leppävirta 3.10.
20. Sofia Hämäläinen SS Kaleva 2,08 Upplands-Bro 28.8.
21. Kaisa-Liisa Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 0,55 Viljandi 10.9.
22. Emma Pursiainen Toivalan Urheilijat 0,25 Leppävirta 5.11.
Pojat 8 / Boys 8
1. Jesse Simoinen Leppävirran Urheilijat 21,75 Leppävirta 9.10.
2. Samu Hietainen Pielaveden Sampo 21,62 Pielavesi 7.8.
3. Aleksi Kieloaho Rautavaaran Isku 21,01 Rautavaara 23.10.
4. Aarni Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 17,69 Rautavaara 30.10.
5. Casper Järn SS Kaleva 17,50 Upplands-Bro 28.8.
6. Rainer Kauhanen Leppävirran Urheilijat 13,47 Leppävirta 3.10.
7. Ilmari Toikkanen Helsinki / Kinnula (ei seuraa / no club) 12,35 Kinnula 9.7.
8. Joni Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 12,02 Järvenpää 16.10.
9. Kalle Laitinen Leppävirran Urheilijat 11,15 Leppävirta 17.4.
10. Ari Saastamoinen Keiteleen Kunto 9,44 Pielavesi 7.8.
11. Rasmus Lukka Viljandi (ei seuraa / no club) 9,12 Viljandi 10.9.
12. Markus Tynkkynen Turku (ei seuraa / no club) 8,55 Kinnula 9.7.
13. Lari-Pekka Julkunen Leppävirran Urheilijat 7,73 Leppävirta 24.4.
14. Ville Rytilahti Leppävirran Urheilijat 7,55 Leppävirta 5.9.
15. Martti Laamanen Leppävirran Urheilijat 7,10 Leppävirta 14.8.
16. Ville Tiihonen Pielaveden Sampo 6,96 Pielavesi 30.7.
17. Samuel Hämäläinen SS Kaleva 6,54 Upplands-Bro 2.10.
18. Toni Mykkänen Pielaveden Sampo 5,89 Pielavesi 30.7.
19. Tero Koponen Leppävirran Urheilijat 5,49 Leppävirta 5.9.
20. Atte Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 5,45 Leppävirta 5.11.
21. Matti Korhola Ristiinan Urheilijat 4,78 Ristiina 11.6.
22. Roni Rajakangas Ronttoset 3,30 Järvenpää 23.10.
23. Leevi Tirkkonen Rautavaaran Isku 2,80 Rautavaara 30.10.
24. Jarno Randpere Viljandi (ei seuraa / no club) 2,70 Viljandi 10.9.
25. Matias Hyttinen Leppävirran Urheilijat 2,62 Leppävirta 6.6.
26. Tatu Mykkänen Pielaveden Sampo 2,54 Pielavesi 24.9.
27. Ransu Airissalo-Taimi Ei seuraa / No club 2,18 Eskilstuna 16.10.
28. Antoni Marchsani Italia / Italy (ei seuraa / no club) 1,17 Acquasanta Terme 10.7.
Tytöt 10 / Girls 10
1. Marianne Luostarinen Leppävirran Urheilijat 22,84 Leppävirta 5.11.
2. Sofia Salmijärvi Rukiveri 18,19 Eskilstuna 27.8.
3. Leila Kokkonen Rautavaaran Isku 18,18 Rautavaara 30.10.
4. Mirka Salo Harjavallan Haka 17,51 Kokemäki 24.9.
5. Heidi Kuusenperä Kumpparit 17,10 Järvenpää 25.9.
6. Hanna Kärkkäinen Pielaveden Sampo 16,91 Pielavesi 26.5.
7. Satu Korhola Ristiinan Urheilijat 16,66 Ristiina 11.6.
8. Tiia Harjula Kumpparit 16,42 Järvenpää 9.10.
9. Anni Siirola Riihimäen Kisko 15,56 Loppi 13.8.
10. Emmi Havukainen Leppävirran Urheilijat 14,92 Leppävirta 3.10.
11. Iina Karttunen Leppävirran Urheilijat 14,70 Leppävirta 6.6.
12. Jonna Koikkalainen Leppävirran Urheilijat 14,50 Leppävirta 5.11.
13. Britta Randpere Viljandi (ei seuraa / no club) 13,56 Viljandi 10.9.
14. Anniina Nuutinen Leppävirran Urheilijat 13,13 Leppävirta 17.4.
15. Susanna Tiihonen Pielaveden Sampo 12,36 Pielavesi 7.8.
16. Petra Paasikivi Leppävirran Urheilijat 12,08 Leppävirta 6.6.
17. Henna-Riikka Koponen Leppävirran Urheilijat 11,68 Leppävirta 5.9.
18. Jatta Tirkkonen Rautavaaran Isku 11,05 Rautavaara 16.10.
19. Jenni Mikkola Harjavallan Haka 10,67 Kokemäki 24.9.
20. Pinja Hämäläinen Ristiinan Urheilijat 10,66 Ristiina 11.6.
21. Henrietta Koivistoinen Leppävirran Urheilijat 10,20 Leppävirta 6.6.
22. Heidi Utriainen Leppävirran Urheilijat 9,99 Leppävirta 6.6.
23. Riina Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 9,76 Leppävirta 17.4.
24. Annina Hyttinen Leppävirran Urheilijat 9,63 Leppävirta 6.6.
25. Joanna Poutiainen Kumpparit 9,30 Järvenpää 9.10.
26. Vilma-Ida Soininen Leppävirran Urheilijat 9,20 Leppävirta 6.6.
27. Terhi Tiihonen Pielaveden Sampo 9,13 Pielavesi 9.6.
28. Venla Vainio Ronttoset 7,67 Järvenpää 23.10.
29. Eevi Hakonen Kinnula (ei seuraa / no club) 6,60 Kinnula 9.7.
30. Maria Laamanen Leppävirran Urheilijat 6,18 Leppävirta 14.8.
31. Mirella Åkerman Leppävirran Urheilijat 6,10 Leppävirta 12.7.
32. Henna Simoinen Leppävirran Urheilijat 5,81 Pielavesi 7.8.
Pojat 10 / Boys 10
1. Oskari Kolehmainen Kumiset 25,24 Kokemäki 17.7.
2. Saku Karvonen Leppävirran Urheilijat 24,00 Leppävirta 5.11.
3. Valtteri Kauhanen Leppävirran Urheilijat 23,42 Leppävirta 26.6.
4. Janne Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 23,37 Kuopio 17.9.
5. Pauli Klén Ristiinan Urheilijat 23,00 Kokemäki 17.7.
6. Jesse Simoinen Leppävirran Urheilijat 21,75 Leppävirta 9.10.
7. Samu Hietainen Pielaveden Sampo 21,62 Pielavesi 7.8.
8. Raido Pärast Pärnu (ei seuraa / no club) 21,57 Kokemäki 17.7.
9. Joonas Hyttinen Leppävirran Urheilijat 21,54 Pielavesi 7.8.
10. Aleksi Kieloaho Rautavaaran Isku 21,01 Rautavaara 23.10.
11. Simon Lukka Viljandi (ei seuraa / no club) 20,39 Viljandi 10.9.
12. Joni Kasurinen Pielaveden Sampo 19,46 Pielavesi 24.9.
13. Valtteri Vuori Ei seuraa / No club 19,18 Pälkäne 21.5.
14. Aarni Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 17,69 Rautavaara 30.10.
15. Casper Järn SS Kaleva 17,50 Upplands-Bro 28.8.
16. Sami Laukkanen Leppävirran Urheilijat 16,36 Leppävirta 12.7.
17. Rikhard Yliniemi Hyvinkää (ei seuraa / no club) 15,67 Loppi 13.8.
18. Tauri Kaasik Viljandi (ei seuraa / no club) 15,06 Viljandi 10.9.
19. Rainer Kauhanen Leppävirran Urheilijat 13,47 Leppävirta 3.10.
20. Aatu Seppälä Ei seuraa / No club 13,15 Kokemäki 17.7.
21. Ilmari Toikkanen Helsinki / Kinnula (ei seuraa / no club) 12,35 Kinnula 9.7.
22. Joni Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 12,02 Järvenpää 16.10.
23. Jarmo Heikkinen Leppävirran Urheilijat 11,90 Leppävirta 12.7.
24. Kalle Laitinen Leppävirran Urheilijat 11,15 Leppävirta 17.4.
25. Verneri Vuori Ei seuraa / No club 10,38 Pälkäne 21.5.
Tytöt 12 / Girls 12
1. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24,80 Acquasanta Terme 10.7.
2. Armi Myllykangas Vieskan Virsu 20,82 Rautavaara 16.10.
3. Marika Niskanen Pielaveden Sampo 20,30 Pielavesi 24.9.
4. Jenni Kärkkäinen Pielaveden Sampo 19,82 Pielavesi 7.8.
5. Marianne Luostarinen Leppävirran Urheilijat 19,31 Leppävirta 10.10.
6. Evelina Ruohoniemi Rukiveri 18,34 Upplands-Bro 5.5.
7. Hannele Pursiainen Rautavaara (ei seuraa / no club) 18,17 Rautavaara 2.7.
8. Veera Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 17,55 Kinnula 9.7.
9. Annuriikka Korhola Ristiinan Urheilijat 17,27 Ristiina 11.6.
10. Michaela Niva Rukiveri 17,08 Enköping 12.6.
11. Tanja Mykkänen Pielaveden Sampo 16,94 Leppävirta 22.6.
12. Maria Teresa Gammone Venosa (ei seuraa / no club) 16,81 Acquasanta Terme 7.7.
13. Riina Kauhanen Leppävirran Urheilijat 16,69 Leppävirta 5.9.
13. Sofia Salmijärvi Rukiveri 16,69 Västerås 28.5.
15. Mari Rytilahti Leppävirran Urheilijat 16,58 Leppävirta 3.10.
16. Hanna Niskanen Pielaveden Sampo 16,54 Pielavesi 24.9.
17. Jessica Nieminen Kumiset 16,51 Kokemäki 24.9.
18. Jonna Taavitsainen Leppävirran Urheilijat 16,36 Leppävirta 3.10.
19. Mirva Hietainen Pielaveden Sampo 15,94 Pielavesi 7.8.
20. Ronja Uusikylä Kinnula (ei seuraa / no club) 14,90 Kinnula 9.7.
21. Leila Kokkonen Rautavaaran Isku 13,30 Heinola 23.7.
22. Jenniina Paavisto Kumiset 11,05 Kokemäki 17.7.
23. Linda Halonen Leppävirran Urheilijat 10,98 Leppävirta 5.9.
24. Anastasija Pšenitšnaja Narva (ei seuraa / no club) 10,11 Narva 4.6.
Pojat 12 / Boys 12
1. Sami Sorvoja Vieskan Virsu 30,63 Pielavesi 7.8.
2. Mairo Koskelainen Viljandi (ei seuraa / no club) 30,26 Viljandi 10.9.
3. Matti Puttonen Joroisten Urheilijat 29,74 Pielavesi 7.8.
4. Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku 29,59 Rautavaara 30.10.
5. Sander Vaarpuu Viljandi (ei seuraa / no club) 29,35 Rakvere 21.6.
6. Margus Põldsaar Pärnu (ei seuraa / no club) 27,91 Viljandi 10.9.
7. Mikko Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 26,82 Pielavesi 7.8.
8. Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto 25,63 Kuopio 17.9.
9. Manu Korhola Ristiinan Urheilijat 24,75 Ristiina 11.6.
10. Joonas Oravainen Pielaveden Sampo 24,61 Pielavesi 7.8.
11. Mika Lukkarinen Rautavaaran Isku 23,44 Rautavaara 30.10.
12. Joni Jokinen Hyvinkää (ei seuraa / no club) 22,43 Loppi 13.8.
13. Joakim Salmijärvi Rukiveri 21,98 Upplands-Bro 5.5.
14. Nicolas Stizza Italia / Italy (ei seuraa / no club) 21,18 Acquasanta Terme 10.7.
15. Niko Ylönen Keiteleen Kunto 19,68 Kuopio 17.9.
16. Miika Nissinen Leppävirran Urheilijat 19,35 Leppävirta 8.10.
17. Joni Martikainen Leppävirran Urheilijat 19,09 Pielavesi 7.8.
18. Janne Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 18,71 Leppävirta 5.11.
19. Raido Pärast Pärnu (ei seuraa / no club) 17,14 Narva 4.6.
20. Maksim Ivanov Narva (ei seuraa / no club) 16,58 Narva 4.6.
Tytöt 14 / Girls 14
1. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 35,40 Rautavaara 30.10.
2. Sonja Mykkänen Pielaveden Sampo 26,94 Pielavesi 7.8.
3. Saila Kokkonen Rautavaaran Isku 26,40 Rautavaara 16.10.
4. Emilia Kantoniemi ESY Sampo 26,36 Enköping 12.6.
4. Kristiina Vahesalu Paide (ei seuraa / no club) 26,36 Viljandi 10.9.
6. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 26,32 Pielavesi 7.8.
7. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24,80 Acquasanta Terme 10.7.
8. Anne-Mari Mannila Kumiset 24,03 Kokemäki 17.7.
9. Mariliis Mäemets Türi (ei seuraa / no club) 23,09 Viljandi 10.9.
10. Roosa Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 22,95 Kokemäki 17.7.
11. Seija Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 22,21 Leppävirta 5.11.
12. Mirva Mäkelä Pielaveden Sampo 21,79 Pielavesi 16.6.
13. Krista Hietainen Pielaveden Sampo 21,48 Pielavesi 7.8.
14. Armi Myllykangas Vieskan Virsu 20,82 Rautavaara 16.10.
15. Marika Niskanen Pielaveden Sampo 20,30 Pielavesi 24.9.
16. Jenni Kärkkäinen Pielaveden Sampo 19,82 Pielavesi 7.8.
17. Marianne Luostarinen Leppävirran Urheilijat 19,31 Leppävirta 10.10.
18. Evelina Ruohoniemi Rukiveri 18,34 Upplands-Bro 5.5.
19. Hannele Pursiainen Rautavaara (ei seuraa / no club) 18,17 Rautavaara 2.7.
20. Veera Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 17,55 Kinnula 9.7.
21. Annuriikka Korhola Ristiinan Urheilijat 17,27 Ristiina 11.6.
22. Michaela Niva Rukiveri 17,08 Enköping 12.6.
23. Tanja Mykkänen Pielaveden Sampo 16,94 Leppävirta 22.6.
24. Maria Teresa Gammone Venosa (ei seuraa / no club) 16,81 Acquasanta Terme 7.7.
25. Riina Kauhanen Leppävirran Urheilijat 16,69 Leppävirta 5.9.
25. Sofia Salmijärvi Rukiveri 16,69 Västerås 28.5.
27. Mari Rytilahti Leppävirran Urheilijat 16,58 Leppävirta 3.10.
28. Hanna Niskanen Pielaveden Sampo 16,54 Pielavesi 24.9.
29. Jessica Nieminen Kumiset 16,51 Kokemäki 24.9.
30. Jonna Taavitsainen Leppävirran Urheilijat 16,36 Leppävirta 3.10.
31. Mirva Hietainen Pielaveden Sampo 15,94 Pielavesi 7.8.
Pojat 14 / Boys 14
1. Eemi Saukkonen Leppävirran Urheilijat 41,30 Leppävirta 8.10.
2. Jesse Viljanen Kumiset 35,90 Kokemäki 17.7.
3. Aki Haapio Harjavallan Haka 32,12 Kokemäki 24.9.
4. Sami Sorvoja Vieskan Virsu 30,63 Pielavesi 7.8.
5. Mairo Koskelainen Viljandi (ei seuraa / no club) 30,26 Viljandi 10.9.
6. Matti Puttonen Joroisten Urheilijat 29,74 Pielavesi 7.8.
7. Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku 29,59 Rautavaara 30.10.
8. Sander Vaarpuu Viljandi (ei seuraa / no club) 29,35 Rakvere 21.6.
9. Toni Korhonen Rautavaaran Isku 28,00 Kuopio 19.3.
10. Iiro Hiltunen Joroisten Urheilijat 27,98 Pielavesi 7.8.
11. Margus Põldsaar Pärnu (ei seuraa / no club) 27,91 Viljandi 10.9.
12. Juhan Johanson Pärnu (ei seuraa / no club) 26,97 Viljandi 10.9.
13. Kalle Korhola Ristiinan Urheilijat 26,91 Ristiina 11.6.
14. Jyri Haapio Harjavallan Haka 26,88 Kokemäki 24.9.
15. Mikko Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 26,82 Pielavesi 7.8.
16. Hannes Havukainen Leppävirran Urheilijat 26,50 Acquasanta Terme 10.7.
17. Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto 25,63 Kuopio 17.9.
18. Manu Korhola Ristiinan Urheilijat 24,75 Ristiina 11.6.
19. Joonas Oravainen Pielaveden Sampo 24,61 Pielavesi 7.8.
20. Ville Vuori Ei seuraa / No club 24,05 Pälkäne 21.5.
21. Mika Lukkarinen Rautavaaran Isku 23,44 Rautavaara 30.10.
22. Joni Jokinen Hyvinkää (ei seuraa / no club) 22,43 Loppi 13.8.
23. Joona Kosunen Leppävirran Urheilijat 22,00 Leppävirta 8.10.
24. Joakim Salmijärvi Rukiveri 21,98 Upplands-Bro 5.5.
25. Marco Gammone Venosa (ei seuraa / no club) 21,58 Acquasanta Terme 7.7.
26. Nicolas Stizza Italia / Italy (ei seuraa / no club) 21,18 Acquasanta Terme 10.7.
Tytöt 16 / Girls 16
1. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 41,77 Rautavaara 30.10.
2. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 37,23 Pielavesi 7.8.
3. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 35,40 Rautavaara 30.10.
4. Noora Vartiainen KMF - Kuopion MimmiFutis 29,21 Acquasanta Terme 10.7.
5. Minna Mannila Kumiset 27,76 Kokemäki 17.7.
6. Sonja Mykkänen Pielaveden Sampo 26,94 Pielavesi 7.8.
7. Saila Kokkonen Rautavaaran Isku 26,40 Rautavaara 16.10.
8. Emilia Kantoniemi ESY Sampo 26,36 Enköping 12.6.
8. Kristiina Vahesalu Paide (ei seuraa / no club) 26,36 Viljandi 10.9.
10. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 26,32 Pielavesi 7.8.
11. Inni Korhonen Rautavaaran Isku 25,42 Pielavesi 7.8.
12. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24,80 Acquasanta Terme 10.7.
13. Anne-Mari Mannila Kumiset 24,03 Kokemäki 17.7.
14. Kati Lindholm Iitin Pyrintö 23,65 Elimäki 17.9.
15. Sigrid Tiikjärv Rakvere (ei seuraa / no club) 23,55 Rakvere 21.6.
16. Mariliis Mäemets Türi (ei seuraa / no club) 23,09 Viljandi 10.9.
16. Johanna Rantanen Harjavallan Haka 23,09 Kokemäki 17.7.
18. Roosa Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 22,95 Kokemäki 17.7.
19. Seija Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 22,21 Leppävirta 5.11.
20. Mirva Mäkelä Pielaveden Sampo 21,79 Pielavesi 16.6.
21. Krista Hietainen Pielaveden Sampo 21,48 Pielavesi 7.8.
22. Armi Myllykangas Vieskan Virsu 20,82 Rautavaara 16.10.
23. Niina Suihkonen Rautavaaran Isku 20,66 Rautavaara 30.10.
24. Marika Niskanen Pielaveden Sampo 20,30 Pielavesi 24.9.
25. Eevi Laaksonen Rautavaaran Isku 20,20 Kokemäki 17.7.
Pojat 16 / Boys 16
1. Riku Pulliainen Joroisten Urheilijat 44,90 Kokemäki 17.7.
2. Tomi Julkunen Leppävirran Urheilijat 42,77 Pielavesi 7.8.
3. Kimmo Salmijärvi Rukiveri 42,45 Eskilstuna 27.8.
4. Eemi Saukkonen Leppävirran Urheilijat 41,30 Leppävirta 8.10.
5. Jarno Kelojärvi Rautavaaran Raiku 40,88 Rautavaara 30.10.
6. Jose Viljanen Kumiset 40,34 Kokemäki 17.7.
7. Joakim Ståhl Borås SS 37,98 Västerås 28.5.
8. Jesse Viljanen Kumiset 35,90 Kokemäki 17.7.
9. Jouko Mannila Kumiset 35,42 Kokemäki 17.7.
10. Markus Parviainen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 34,56 Pielavesi 7.8.
11. Anssi Kuusijärvi Ristiinan Urheilijat 34,05 Ristiina 11.6.
12. Aki Haapio Harjavallan Haka 32,12 Kokemäki 24.9.
13. Martin Neerot Viljandi (ei seuraa / no club) 31,07 Viljandi 10.9.
14. Sami Sorvoja Vieskan Virsu 30,63 Pielavesi 7.8.
15. August Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 30,55 Kuopio 19.3.
16. Felix Nicolaus Gib Leder 04 30,43 Döbeln 18.6.
17. Mairo Koskelainen Viljandi (ei seuraa / no club) 30,26 Viljandi 10.9.
18. Matti Puttonen Joroisten Urheilijat 29,74 Pielavesi 7.8.
19. Kimmo Kokkonen Rautavaaran Isku 29,59 Rautavaara 30.10.
20. Sander Vaarpuu Viljandi (ei seuraa / no club) 29,35 Rakvere 21.6.
21. Jarmo Uusila Harjavallan Haka 29,33 Kokemäki 17.7.
22. Michael Fanelli Porta San Giorgio (ei seuraa / no club) 28,58 Acquasanta Terme 7.7.
23. Robert Ståhl Borås SS 28,40 Västerås 28.5.
24. Toni Korhonen Rautavaaran Isku 28,00 Kuopio 19.3.
25. Iiro Hiltunen Joroisten Urheilijat 27,98 Pielavesi 7.8.
26. Margus Põldsaar Pärnu (ei seuraa / no club) 27,91 Viljandi 10.9.
27. Maikel Grünbach Tallinna / Tallinn (ei seuraa / no club) 27,85 Viljandi 10.9.
28. Juhan Johanson Pärnu (ei seuraa / no club) 26,97 Viljandi 10.9.
29. Kalle Korhola Ristiinan Urheilijat 26,91 Ristiina 11.6.
30. Jyri Haapio Harjavallan Haka 26,88 Kokemäki 24.9.
31. Mikko Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 26,82 Pielavesi 7.8.
32. Hannes Havukainen Leppävirran Urheilijat 26,50 Acquasanta Terme 10.7.
33. Lauri Loo Viljandi (ei seuraa / no club) 26,42 Viljandi 10.9.
34. Stefan Deutschmann Gib Leder 04 25,90 Döbeln 18.6.
35. Elias Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 25,79 Kuopio 19.3.
36. Joni Lähde Lopen Urheilijat 25,68 Loppi 13.8.
37. Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto 25,63 Kuopio 17.9.
38. Paul Rotha Gib Leder 04 25,50 Döbeln 18.6.
39. Henri Lohk Viljandi (ei seuraa / no club) 25,38 Narva 4.6.
Tytöt 20 / Girls 20
1. Eeva Isokorpi Ronttoset 43,27 Järvenpää 16.10.
2. Mona Koskelo Rautavaaran Isku 41,77 Rautavaara 30.10.
3. Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto 37,23 Pielavesi 7.8.
4. Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 35,40 Rautavaara 30.10.
5. Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat 30,03 Rautavaara 22.5.
6. Miriam Matschulla TWG Schlabbeschubser 29,35 Döbeln 18.6.
7. Noora Vartiainen KMF - Kuopion MimmiFutis 29,21 Acquasanta Terme 10.7.
8. Johanna Mannila Kumiset 28,01 Kokemäki 17.7.
9. Minna Mannila Kumiset 27,76 Kokemäki 17.7.
10. Jenni Parkkinen Vieskan Virsu 27,00 Kokemäki 17.7.
11. Sonja Mykkänen Pielaveden Sampo 26,94 Pielavesi 7.8.
12. Saila Kokkonen Rautavaaran Isku 26,40 Rautavaara 16.10.
13. Emilia Kantoniemi ESY Sampo 26,36 Enköping 12.6.
13. Kristiina Vahesalu Paide (ei seuraa / no club) 26,36 Viljandi 10.9.
15. Noora Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 26,32 Pielavesi 7.8.
16. Inni Korhonen Rautavaaran Isku 25,42 Pielavesi 7.8.
17. Päivi Alatarvas Leppävirran Urheilijat 25,30 Leppävirta 5.6.
18. Miia Kuokkanen Leppävirran Urheilijat 24,80 Acquasanta Terme 10.7.
19. Anna Karrila Espoon Tapiot 24,37 Helsinki 31.8.
20. Manuela Rohde TWG Schlabbeschubser 24,30 Döbeln 18.6.
21. Anne-Mari Mannila Kumiset 24,03 Kokemäki 17.7.
22. Kati Lindholm Iitin Pyrintö 23,65 Elimäki 17.9.
23. Sigrid Tiikjärv Rakvere (ei seuraa / no club) 23,55 Rakvere 21.6.
24. Outi Henttonen Ronttoset 23,28 Kokemäki 17.7.
25. Mariliis Mäemets Türi (ei seuraa / no club) 23,09 Viljandi 10.9.
25. Johanna Rantanen Harjavallan Haka 23,09 Kokemäki 17.7.
27. Roosa Rosenqvist Kokkola (ei seuraa / no club) 22,95 Kokemäki 17.7.
28. Katharina Strache GuStiWeiWuFF 22,65 Döbeln 18.6.
29. Dana Franke 7-Meilenstiefel 22,30 Döbeln 18.6.
30. Seija Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 22,21 Leppävirta 5.11.
31. Jana Bolze GuStiWeiWuFF 22,10 Döbeln 18.6.
32. Alexandra Grahl 7-Meilenstiefel 21,80 Döbeln 18.6.
33. Mirva Mäkelä Pielaveden Sampo 21,79 Pielavesi 16.6.
34. Krista Hietainen Pielaveden Sampo 21,48 Pielavesi 7.8.
35. Cindy Häusler 7-Meilenstiefel 21,00 Döbeln 18.6.
36. Armi Myllykangas Vieskan Virsu 20,82 Rautavaara 16.10.
37. Niina Suihkonen Rautavaaran Isku 20,66 Rautavaara 30.10.
38. Marika Niskanen Pielaveden Sampo 20,30 Pielavesi 24.9.
39. Eevi Laaksonen Rautavaaran Isku 20,20 Kokemäki 17.7.
Pojat 20 / Boys 20
1. Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat 55,00 Punkalaidun 8.10.
2. Teppo Takku Leppävirran Urheilijat 48,82 Rautavaara 30.10.
3. Tõnis Kalmu Pärnu (ei seuraa / no club) 45,66 Narva 4.6.
4. Jari Myllykangas Vieskan Virsu 44,36 Kokemäki 16.7.
5. Fabian Lau 7-Meilenstiefel 42,54 Kokemäki 17.7.
6. Benjamin Basler 1. GWV Rauen Latex 04 41,96 Berliini / Berlin 11.9.
7. Tommi Pasanen Pyhäjärven Leijonat 41,42 Pielavesi 7.8.
8. Kai Salmijärvi Rukiveri 41,40 Upplands-Bro 28.8.
9. Toivo Pettinen Pärnu (ei seuraa / no club) 41,07 Narva 4.6.
10. Martin Barth 1. GWV Rauen Latex 04 39,91 Berliini / Berlin 11.9.
11. Jani Juurikkala Heinolan Isku 39,30 Heinola 23.7.
12. Christoph Geist Spitzsteingummi 05 39,01 Döbeln 18.6.
13. Tomi Lindholm Iitin Pyrintö 38,77 Elimäki 17.9.
14. Sami Mannila Kumiset 38,41 Kokemäki 17.7.
15. Thomas Neitzel 1. GWV Rauen Latex 04 37,30 Berliini / Berlin 11.9.
16. Peter Guralczyk 7-Meilenstiefel 37,03 Döbeln 19.6.
17. Jani Heikkinen Rautavaaran Isku 36,54 Rautavaara 22.5.
18. Mario Flanse 1. GWV Rauen Latex 04 36,50 Berliini / Berlin 11.9.
19. Peer Braun 7-Meilenstiefel 36,45 Berliini / Berlin 11.9.
20. Mikko Miettinen Rautavaaran Isku 35,94 Rautavaara 22.5.
21. Philipp Langer 7-Meilenstiefel 35,50 Berliini / Berlin 11.9.
22. Tomi Julkunen Leppävirran Urheilijat 35,39 Acquasanta Terme 10.7.
22. Matthias Steinicke 1. GWV Rauen Latex 04 35,39 Berliini / Berlin 11.9.
24. Romet Saare Pärnu (ei seuraa / no club) 34,50 Narva 4.6.
25. Martin Orasi Türi (ei seuraa / no club) 32,96 Viljandi 10.9.
26. Jari Ek Helsingin Kisa-Veikot 31,37 Helsinki 31.8.
27. Sebastian Pechtold 1. GWV Rauen Latex 04 30,80 Kokemäki 17.7.
28. Marco Vorrath 1. GWV Rauen Latex 04 30,75 Berliini / Berlin 11.9.
29. Kimmo Salmijärvi Rukiveri 30,60 Västerås 28.5.
30. Björn Burmeister 7-Meilenstiefel 30,56 Kokemäki 17.7.
31. Fredrik Karlsson Rukiveri 30,40 Västerås 21.5.
32. Max Berndt 1. GWV Rauen Latex 04 30,05 Rauen 20.8.
Naiset 45 / Women 45
1. Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat 36,86 Pielavesi 7.8.
2. Valma Hämäläinen SS Kaleva 34,16 Upplands-Bro 29.10.
3. Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 30,82 Pielavesi 7.8.
4. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 30,73 Pielavesi 7.8.
5. Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat 29,90 Pielavesi 7.8.
6. Anna-Liisa Prinkkala Kumiset 29,87 Pielavesi 7.8.
7. Asta Savukoski Korson Kaiku 29,75 Döbeln 18.6.
8. Inkeri Fält Ronttoset 29,37 Järvenpää 23.10.
9. Kirsti Hämynen Borås SS 28,70 Kokemäki 16.7.
10. Eine Pärnänen Leppävirran Urheilijat 27,01 Kuopio 17.9.
11. Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 26,28 Pielavesi 7.8.
12. Sirkka Väyrynen SS Kaleva 25,64 Eskilstuna 18.9.
13. Soili Pesonen Eskilstuna SS 25,61 Kinnula 9.7.
14. Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 25,03 Sorsakoski 8.5.
15. Maie Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 24,83 Kokemäki 16.7.
16. Maire Utter Tervalammen Teho 24,73 Järvenpää 24.4.
17. Anita Otto Gib Gummi 03 24,00 Kokemäki 16.7.
18. Marja-Leena Heikkilä Ei seuraa / No club 23,86 Eskilstuna 16.10.
19. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 23,67 Pielavesi 7.8.
20. Irene Merjamaa Ronttoset 23,54 Järvenpää 9.10.
21. Irma Kuusinen Heinolan Isku 23,11 Pälkäne 21.5.
22. Tiiu Palmiste Viljandi (ei seuraa / no club) 22,60 Narva 4.6.
23. Tiiu Kimber Pärnu (ei seuraa / no club) 22,31 Rakvere 21.6.
24. Natalia Sundell Ronttoset 21,61 Järvenpää 9.10.
25. Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat 21,57 Leppävirta 5.6.
26. Tarja Nuutinen Leppävirran Urheilijat 20,95 Leppävirta 17.4.
27. Zinaida Zhekunov Leppävirran Urheilijat 20,81 Kuopio 17.9.
28. Sirpa Lassila Heinäveden Yleisurheilijat 20,60 Kuopio 19.3.
29. Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 20,26 Leppävirta 20.11.
Naiset 45 Joukkue / Women 45 Team
1. Leppävirran Urheilijat 1 (N 45 / W 45) 76,23 Kuopio 17.9.
Aili Nikkinen, Pirkko Pitkänen, Eine Pärnänen
2. Heinäveden Yleisurheilijat 1 (N 45 / W 45) 65,62 Kuopio 19.3.
Raija Asikainen, Sirpa Lassila, Marita Malm
3. Leppävirran Urheilijat 1 (N Yl. / W Open) 64,52 Sorsakoski 8.5.
Aili Nikkinen, Pirkko Pitkänen, Marketta Västi
Miehet 45 / Men 45
1. Jari Isokorpi Ronttoset 54,32 Tuusula 15.10.
2. Seppo Asikainen Pielaveden Sampo 53,79 Rautavaara 16.10.
3. Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat 53,08 Leppävirta 9.10.
4. Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat 52,91 Leppävirta 24.4.
5. Kari Rytkönen Pielaveden Sampo 52,00 Leppävirta 24.4.
6. Eero Oravainen Pielaveden Sampo 50,85 Pielavesi 7.8.
7. Valto Sahlman SS Kaleva 49,15 Enköping 12.6.
8. Veijo Prinkkala Kumiset 48,50 Pielavesi 7.8.
9. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 47,99 Kokemäki 24.9.
10. Tapani Turkki Ristiinan Urheilijat 47,28 Pielavesi 7.8.
11. Antero Pääkkönen Pielaveden Sampo 47,02 Pielavesi 15.5.
12. Reijo Keränen ESY Sampo 46,72 Upplands-Bro 2.10.
13. Heikki Mykkänen Pielaveden Sampo 46,42 Rautavaara 22.5.
14. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 46,28 Leppävirta 24.4.
15. Olavi Väänänen Ronttoset 45,86 Järvenpää 9.10.
16. Jorma Nyyssönen Leppävirran Urheilijat 45,85 Rautavaara 16.10.
17. Jarmo Vuolanen Korson Kaiku 45,59 Hakunila 8.9.
18. Timo Hakola Ronttoset 45,44 Tuusula 15.10.
19. Janne Taskinen Pielaveden Sampo 45,22 Pielavesi 30.6.
20. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 45,02 Pielavesi 7.8.
21. Raimo Hämäläinen SS Kaleva 44,80 Upplands-Bro 29.10.
22. Taisto Köngäs SS Katajaiset 44,71 Eskilstuna 27.8.
23. Einari Moilanen Kumiset 44,61 Kokemäki 24.9.
24. Leo Lukka Viljandi (ei seuraa / no club) 44,60 Kokemäki 16.7.
25. Hannu Myllymaa Kumiset 44,57 Kokemäki 16.7.
26. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 43,58 Pielavesi 7.8.
27. René Järvinen Heinolan Isku 43,47 Punkalaidun 8.10.
28. Eenok Heinikoski SS Kaleva 43,16 Upplands-Bro 28.8.
29. Yrjö Rusanen Ronttoset 42,91 Narva 4.6.
30. Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat 42,82 Leppävirta 24.4.
31. Hannu Rusanen Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 42,59 Järvenpää 16.10.
32. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 42,19 Leppävirta 24.4.
33. Seppo Pesonen Eskilstuna SS 42,07 Upplands-Bro 28.8.
34. Martti Tukiainen Kumiset 41,40 Kokemäki 24.9.
35. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 41,32 Kokemäki 24.9.
36. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 41,02 Rautavaara 22.5.
37. Esa Kokkonen Ronttoset 40,75 Kokemäki 16.7.
38. Jorma Hämäläinen Ronttoset 39,92 Kokemäki 16.7.
39. Raimo Lamminparras Ei seuraa / No club 39,83 Upplands-Bro 29.10.
40. Pentti Tranberg ESY Sampo 39,24 Eskilstuna 18.9.
41. Ari Himanen Ristiinan Urheilijat 39,18 Leppävirta 9.10.
42. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 38,68 Pielavesi 7.8.
43. Matti Perttula Kumiset 38,39 Pälkäne 21.5.
44. Kalle Kurtti Korson Kaiku 38,35 Järvenpää 25.9.
45. Tuomo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 38,23 Leppävirta 24.4.
46. Taisto Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 37,90 Leppävirta 22.6.
47. Keijo Sollo Ronttoset 37,61 Loppi 13.8.
48. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 37,59 Ristiina 11.6.
49. Pauli Kosola Heinolan Isku 37,25 Ristiina 11.6.
50. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 37,13 Leppävirta 24.4.
51. Heikki Virolainen Ronttoset 36,99 Kokemäki 16.7.
52. Matti Moilanen Vieskan Virsu 36,66 Pielavesi 26.5.
52. Vesa Monola Ristiinan Urheilijat 36,66 Pielavesi 7.8.
54. Reino Hiltunen Ristiinan Urheilijat 36,15 Tuusula 15.10.
55. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 35,77 Kuopio 17.9.
56. Markku Lösönen Pielaveden Sampo 35,69 Pielavesi 9.6.
57. Jorma Saaranen Pyhäjärven Leijonat 35,57 Rautavaara 16.10.
58. Eino Liukkonen Hollolan Nasta 35,42 Elimäki 17.9.
58. Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 35,42 Leppävirta 25.9.
60. Antti Honkonen Korson Kaiku 35,22 Hakunila 20.10.
61. Toivo Põldur Pärnu (ei seuraa / no club) 35,09 Narva 4.6.
62. Ari Häkkinen Ei seuraa / No club 34,86 Korso 2.6.
63. Aleksander Zhekunov Leppävirran Urheilijat 34,68 Kuopio 17.9.
64. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 34,54 Leppävirta 24.4.
65. Jukka Saaririnne Leppävirta (ei seuraa / no club) 34,40 Leppävirta 5.6.
66. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 34,23 Pielavesi 7.8.
67. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 33,91 Pielavesi 7.8.
68. Markku Jalonen Ronttoset 33,70 Järvenpää 24.4.
69. Leo Kemppi Kumpparit 33,00 Järvenpää 25.9.
70. Seppo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 32,82 Leppävirta 22.6.
71. Valeri Koivanen Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 32,69 Kokemäki 16.7.
72. Valeri Luukka Viljandi (ei seuraa / no club) 32,50 Kokemäki 16.7.
72. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 32,50 Leppävirta 3.10.
74. Esko Piiroinen Tuusula (ei seuraa / no club) 32,40 Leppävirta 5.6.
75. Jouko Niva Rukiveri 32,27 Eskilstuna 16.10.
76. Allan Pankka Kymen Urheiluveteraanit 31,97 Elimäki 17.9.
77. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 31,68 Leppävirta 26.6.
78. Vesa Nuutinen Leppävirran Urheilijat 31,53 Leppävirta 17.4.
79. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 30,92 Pielavesi 7.8.
80. Olavi Erola Hollolan Nasta 30,67 Heinola 23.7.
81. Markku Airikka Hollolan Nasta 30,51 Elimäki 17.9.
82. Juha Ikonen Ei seuraa / No club 30,20 Hakunila 1.9.
Miehet 45 Joukkue / Men 45 Team
1. Ronttoset 1 (M Yl. / M Open) 137,89 Tuusula 15.10.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Olavi Väänänen
2. Pielaveden Sampo 1 (M 45 / M 45) 133,58 Sorsakoski 8.5.
Seppo Asikainen, Eero Oravainen, Kari Rytkönen
3. SS Kaleva 1 (M Yl. / M Open) 131,30 Upplands-Bro 29.10.
Valto Sahlman, Raimo Hämäläinen, Eenok Heinikoski
4. Pielaveden Sampo 1 (M Yl. / M Open) 131,03 Leppävirta 24.4.
Seppo Asikainen, Matti Jääskeläinen, Eero Oravainen
5. Kumiset 2 (M Yl. / M Open) 130,99 Kokemäki 24.9.
Einari Moilanen, Hannu Myllymaa, Veijo Prinkkala
6. Kumiset 1 (M 45 / M 45) 130,77 Kokemäki 16.7.
Einari Moilanen, Hannu Myllymaa, Veijo Prinkkala
7. Ronttoset 1 (M 45 / M 45) 127,77 Kokemäki 16.7.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Yrjö Rusanen
8. Pielaveden Sampo 2 (M 45 / M 45) 125,99 Pielavesi 6.8.
Heikki Mykkänen, Kari Rytkönen, Janne Taskinen
9. Pielaveden Sampo 2 (M Yl. / M Open) 124,20 Pielavesi 6.8.
Eero Oravainen, Kari Rytkönen, Janne Taskinen
10. Ristiinan Urheilijat 1 (M 45 / M 45) 122,99 Kokemäki 16.7.
Ari Himanen, Veli Pulliainen, Tapani Turkki
11. SS Kaleva 1 (M 45 / M 45) 120,37 Kokemäki 16.7.
Eenok Heinikoski, Raimo Hämäläinen, Valto Sahlman
12. Ronttoset 2 (M Yl. / M Open) 120,33 Järvenpää 24.4.
Timo Hakola, Jari Isokorpi, Esa Kokkonen
13. Kumiset 1 (M Yl. / M Open) 116,86 Pälkäne 21.5.
Einari Moilanen, Hannu Myllymaa, Veijo Prinkkala
14. Leppävirran Urheilijat 1 (M 45 / M 45) 111,44 Kuopio 17.9.
Terho Jeskanen, Jorma Nyyssönen, Aleksander Zhekunov
15. Pyhäjärven Leijonat 1 (M 45 / M 45) 109,51 Pielavesi 6.8.
Tapani Kananen, Jorma Saaranen, Matti Saaranen
16. Pielaveden Sampo 3 (M Yl. / M Open) 107,83 Pielavesi 6.8.
Matti Jääskeläinen, Heikki Mykkänen, Juhani Tikkanen
17. Ronttoset 2 (M 45 / M 45) 107,31 Kokemäki 16.7.
Jorma Hämäläinen, Esa Kokkonen, Heikki Virolainen
18. Kumiset 3 (M Yl. / M Open) 104,25 Kokemäki 24.9.
Reino Paavisto, Matti Perttula, Martti Tukiainen
19. Ristiinan Urheilijat 2 (M 45 / M 45) 104,22 Kokemäki 16.7.
Jouko Leino, Vesa Monola, Reijo Siiriäinen
20. Pielaveden Sampo 3 (M 45 / M 45) 103,50 Pielavesi 6.8.
Matti Jääskeläinen, Seppo Lyytikäinen, Juhani Tikkanen
21. SS Kaleva 2 (M Yl. / M Open) 102,13 Västerås 28.5.
Eenok Heinikoski, Raimo Hämäläinen, Valto Sahlman
22. Ristiinan Urheilijat 2 (M Yl. / M Open) 101,03 Kuopio 19.3.
Jouko Leino, Veli Pulliainen, Tapani Turkki
23. Leppävirran Urheilijat 2 (M 45 / M 45) 98,46 Kuopio 17.9.
Teuvo Kukkonen, Veli Mononen, Pertti Tuomainen
24. Korson Kaiku 1 (M 45 / M 45) 97,63 Kuopio 19.3.
Kalle Kurtti, Pauli Tarvainen, Jarmo Vuolanen
25. Kumiset 2 (M 45 / M 45) 94,66 Kokemäki 16.7.
Reino Paavisto, Matti Perttula, Martti Tukiainen
Naiset 55 / Women 55
1. Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat 30,73 Pielavesi 7.8.
2. Asta Savukoski Korson Kaiku 29,75 Döbeln 18.6.
3. Inkeri Fält Ronttoset 29,37 Järvenpää 23.10.
4. Kirsti Hämynen Borås SS 28,70 Kokemäki 16.7.
5. Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 26,28 Pielavesi 7.8.
6. Sirkka Väyrynen SS Kaleva 25,64 Eskilstuna 18.9.
7. Soili Pesonen Eskilstuna SS 25,61 Kinnula 9.7.
8. Marketta Västi Leppävirran Urheilijat 25,03 Sorsakoski 8.5.
9. Maie Väli Viljandi (ei seuraa / no club) 24,83 Kokemäki 16.7.
10. Maire Utter Tervalammen Teho 24,73 Järvenpää 24.4.
11. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 23,67 Pielavesi 7.8.
12. Irene Merjamaa Ronttoset 23,54 Järvenpää 9.10.
13. Irma Kuusinen Heinolan Isku 23,11 Pälkäne 21.5.
14. Tiiu Kimber Pärnu (ei seuraa / no club) 22,31 Rakvere 21.6.
15. Zinaida Zhekunov Leppävirran Urheilijat 20,81 Kuopio 17.9.
16. Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 20,26 Leppävirta 20.11.
17. Maija Korhonen Rautavaaran invalidit 19,44 Rautavaara 2.7.
18. Kirsti Perttula Kumiset 18,82 Hatsina 14.5.
19. Terttu Brask Leppävirran Urheilijat 17,90 Kuopio 19.3.
20. Martta Koskelo Rautavaaran Isku 17,70 Rautavaara 22.5.
21. Maija Silventoinen Kotka (ei seuraa / no club) 16,65 Elimäki 17.9.
22. Kaisa Heikkinen Rukiveri 16,49 Kokemäki 16.7.
23. Raili Karvonen Leppävirran Urheilijat 16,16 Leppävirta 10.10.
24. Herta Preema Türi (ei seuraa / no club) 16,01 Viljandi 10.9.
25. Lea Juvonen Sporttiveteraanit 15,85 Hakunila 1.9.
26. Ella Mullo Korson Kaiku 15,73 Kokemäki 16.7.
27. Sinikka Leinonen Eskilstuna SS 15,52 Upplands-Bro 5.5.
28. Pirkko Lappalainen Rautavaara (ei seuraa / no club) 15,21 Rautavaara 2.7.
Miehet 55 / Men 55
1. Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 47,99 Kokemäki 24.9.
2. Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 46,28 Leppävirta 24.4.
3. Olavi Väänänen Ronttoset 45,86 Järvenpää 9.10.
4. Pauli Tarvainen Korson Kaiku 45,02 Pielavesi 7.8.
5. Raimo Hämäläinen SS Kaleva 44,80 Upplands-Bro 29.10.
6. Einari Moilanen Kumiset 44,61 Kokemäki 24.9.
7. Leo Lukka Viljandi (ei seuraa / no club) 44,60 Kokemäki 16.7.
8. Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo 43,58 Pielavesi 7.8.
9. Eenok Heinikoski SS Kaleva 43,16 Upplands-Bro 28.8.
10. Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat 42,19 Leppävirta 24.4.
11. Martti Tukiainen Kumiset 41,40 Kokemäki 24.9.
12. Jouko Leino Ristiinan Urheilijat 41,32 Kokemäki 24.9.
13. Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo 41,02 Rautavaara 22.5.
14. Esa Kokkonen Ronttoset 40,75 Kokemäki 16.7.
15. Jorma Hämäläinen Ronttoset 39,92 Kokemäki 16.7.
16. Raimo Lamminparras Ei seuraa / No club 39,83 Upplands-Bro 29.10.
17. Pentti Tranberg ESY Sampo 39,24 Eskilstuna 18.9.
18. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 38,68 Pielavesi 7.8.
19. Matti Perttula Kumiset 38,39 Pälkäne 21.5.
20. Kalle Kurtti Korson Kaiku 38,35 Järvenpää 25.9.
21. Keijo Sollo Ronttoset 37,61 Loppi 13.8.
22. Reijo Siiriäinen Ristiinan Urheilijat 37,59 Ristiina 11.6.
23. Pauli Kosola Heinolan Isku 37,25 Ristiina 11.6.
24. Teuvo Kukkonen Leppävirran Urheilijat 37,13 Leppävirta 24.4.
25. Heikki Virolainen Ronttoset 36,99 Kokemäki 16.7.
26. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 35,77 Kuopio 17.9.
27. Eino Liukkonen Hollolan Nasta 35,42 Elimäki 17.9.
28. Antti Honkonen Korson Kaiku 35,22 Hakunila 20.10.
29. Toivo Põldur Pärnu (ei seuraa / no club) 35,09 Narva 4.6.
30. Aleksander Zhekunov Leppävirran Urheilijat 34,68 Kuopio 17.9.
31. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 34,54 Leppävirta 24.4.
32. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 34,23 Pielavesi 7.8.
33. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 33,91 Pielavesi 7.8.
34. Leo Kemppi Kumpparit 33,00 Järvenpää 25.9.
35. Valeri Koivanen Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 32,69 Kokemäki 16.7.
36. Valeri Luukka Viljandi (ei seuraa / no club) 32,50 Kokemäki 16.7.
36. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 32,50 Leppävirta 3.10.
38. Allan Pankka Kymen Urheiluveteraanit 31,97 Elimäki 17.9.
39. Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 31,68 Leppävirta 26.6.
40. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 30,92 Pielavesi 7.8.
41. Olavi Erola Hollolan Nasta 30,67 Heinola 23.7.
42. Markku Airikka Hollolan Nasta 30,51 Elimäki 17.9.
43. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 29,91 Kokemäki 16.7.
44. Reino Paavisto Kumiset 29,86 Kokemäki 24.9.
45. Kauko Auvinen Kymen Urheiluveteraanit 29,20 Elimäki 17.9.
46. Jüri Reier Türi (ei seuraa / no club) 29,04 Viljandi 10.9.
47. Kauko Kärkkäinen Lahti (ei seuraa / no club) 28,90 Elimäki 17.9.
48. Toimi Julkunen Leppävirran Urheilijat 28,10 Kuopio 19.3.
49. Viljo Ostonen Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 28,00 Hatsina 14.5.
49. Jussi Pekkarinen Korson Kaiku 28,00 Hakunila 22.9.
51. Martti Löytynoja SS Kaleva 27,86 Upplands-Bro 2.10.
52. Reijo Oksman Ei seuraa / No club 27,81 Eskilstuna 16.10.
53. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 27,65 Ristiina 11.6.
54. Kari Tossavainen Pielaveden Sampo 27,56 Pielavesi 2.6.
55. Ari Kankainen Eskilstuna SS 27,18 Enköping 12.6.
56. Vilho Grenfors Ei seuraa / No club 27,06 Leppävirta 5.6.
57. Kalervo Pakarinen Lammi (ei seuraa / no club) 26,46 Elimäki 17.9.
58. Juha Kalliola Päijät-Hämeen Veteraaniurheilijat 26,42 Elimäki 17.9.
59. German Petrovich Venäjä / Russia (ei seuraa / no club) 26,35 Hatsina 14.5.
60. Eino Kovanen Kumiset 25,99 Kokemäki 24.9.
61. Keijo Kaipiainen Eskilstuna SS 25,72 Eskilstuna 16.10.
62. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 25,17 Elimäki 17.9.
Naiset 65 / Women 65
1. Inkeri Fält Ronttoset 29,37 Järvenpää 23.10.
2. Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat 23,67 Pielavesi 7.8.
3. Irene Merjamaa Ronttoset 23,54 Järvenpää 9.10.
4. Herta Preema Türi (ei seuraa / no club) 16,01 Viljandi 10.9.
5. Lea Juvonen Sporttiveteraanit 15,85 Hakunila 1.9.
6. Ella Mullo Korson Kaiku 15,73 Kokemäki 16.7.
7. Pirkko Lappalainen Rautavaara (ei seuraa / no club) 15,21 Rautavaara 2.7.
8. Aune Korolainen Kumiset 13,78 Kokemäki 16.7.
9. Sanni Hakola Eskilstuna SS 13,27 Eskilstuna 27.8.
10. Anna-Liisa Lehtovuori Hollolan Nasta 12,92 Järvenpää 9.10.
11. Aino Kemppi Kumpparit 12,54 Järvenpää 25.9.
12. Eeva Asu Eskilstuna SS 12,24 Eskilstuna 27.8.
Miehet 65 / Men 65
1. Olavi Väänänen Ronttoset 45,86 Järvenpää 9.10.
2. Martti Tukiainen Kumiset 41,40 Kokemäki 24.9.
3. Pentti Tranberg ESY Sampo 39,24 Eskilstuna 18.9.
4. Heikki Virolainen Ronttoset 36,99 Kokemäki 16.7.
5. Terho Jeskanen Leppävirran Urheilijat 35,77 Kuopio 17.9.
6. Veli Mononen Leppävirran Urheilijat 34,54 Leppävirta 24.4.
7. Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat 34,23 Pielavesi 7.8.
8. Kalle Lehtonen Korson Kaiku 33,91 Pielavesi 7.8.
9. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 32,50 Leppävirta 3.10.
10. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 30,92 Pielavesi 7.8.
11. Olavi Erola Hollolan Nasta 30,67 Heinola 23.7.
12. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 29,91 Kokemäki 16.7.
13. Reino Paavisto Kumiset 29,86 Kokemäki 24.9.
14. Kauko Auvinen Kymen Urheiluveteraanit 29,20 Elimäki 17.9.
15. Jüri Reier Türi (ei seuraa / no club) 29,04 Viljandi 10.9.
16. Reijo Oksman Ei seuraa / No club 27,81 Eskilstuna 16.10.
17. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 27,65 Ristiina 11.6.
18. Kalervo Pakarinen Lammi (ei seuraa / no club) 26,46 Elimäki 17.9.
19. Eino Kovanen Kumiset 25,99 Kokemäki 24.9.
20. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 25,17 Elimäki 17.9.
21. Kalle Taskinen Kumiset 24,93 Kokemäki 24.9.
22. Erkki Peiponen Leppävirran Urheilijat 24,59 Leppävirta 14.8.
23. Nikolai Mullo Korson Kaiku 24,46 Pielavesi 7.8.
24. Jorma Nylund Loppi (ei seuraa / no club) 24,44 Loppi 13.8.
25. Ülo Pajumets Paide (ei seuraa / no club) 23,62 Viljandi 10.9.
26. Jaakko Lehto Loppi (ei seuraa / no club) 23,04 Loppi 13.8.
27. Jaakko Tuominen Kymen Urheiluveteraanit 22,69 Elimäki 17.9.
28. Matti Kaltio Pielaveden Sampo 22,24 Pielavesi 2.6.
29. Heikki Ratinen Ei seuraa / No club 21,20 Hakunila 1.9.
30. Paavo Tamminen Kymen Urheiluveteraanit 20,50 Elimäki 17.9.
Naiset 70 / Women 70
1. Irene Merjamaa Ronttoset 23,54 Järvenpää 9.10.
2. Ella Mullo Korson Kaiku 15,73 Kokemäki 16.7.
3. Anna-Liisa Lehtovuori Hollolan Nasta 12,92 Järvenpää 9.10.
4. Aino Kemppi Kumpparit 12,54 Järvenpää 25.9.
5. Pirkko Lehtonen Ruotsi / Sweden (ei seuraa / no club) 9,34 Hakunila 13.10.
6. Kaino Heikkilä Ei seuraa / No club 7,00 Eskilstuna 16.10.
Miehet 70 / Men 70
1. Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat 32,50 Leppävirta 3.10.
2. Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 30,92 Pielavesi 7.8.
3. Viljo Ikäheimo Pielaveden Sampo 29,91 Kokemäki 16.7.
4. Reino Paavisto Kumiset 29,86 Kokemäki 24.9.
5. Kauko Auvinen Kymen Urheiluveteraanit 29,20 Elimäki 17.9.
6. Ossi Perintö Kymen Urheiluveteraanit 27,65 Ristiina 11.6.
7. Kalervo Pakarinen Lammi (ei seuraa / no club) 26,46 Elimäki 17.9.
8. Eino Kovanen Kumiset 25,99 Kokemäki 24.9.
9. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 25,17 Elimäki 17.9.
10. Kalle Taskinen Kumiset 24,93 Kokemäki 24.9.
11. Nikolai Mullo Korson Kaiku 24,46 Pielavesi 7.8.
12. Jaakko Tuominen Kymen Urheiluveteraanit 22,69 Elimäki 17.9.
13. Paavo Tamminen Kymen Urheiluveteraanit 20,50 Elimäki 17.9.
14. Martti Frimådig Kymen Urheiluveteraanit 19,60 Elimäki 17.9.
15. Jorma Kähö Rajakylän Ryhti 16,35 Hakunila 14.4.
16. Leo Mäkelä Ei seuraa / No club 15,29 Eskilstuna 16.10.
Naiset 75 / Women 75
1. Anna-Liisa Lehtovuori Hollolan Nasta 12,92 Järvenpää 9.10.
2. Aino Kemppi Kumpparit 12,54 Järvenpää 25.9.
3. Kaino Heikkilä Ei seuraa / No club 7,00 Eskilstuna 16.10.
Miehet 75 / Men 75
1. Eino Kovanen Kumiset 25,99 Kokemäki 24.9.
2. Paavo Koivu Kymen Urheiluveteraanit 25,17 Elimäki 17.9.
3. Kalle Taskinen Kumiset 24,93 Kokemäki 24.9.
4. Jaakko Tuominen Kymen Urheiluveteraanit 22,69 Elimäki 17.9.
5. Paavo Tamminen Kymen Urheiluveteraanit 20,50 Elimäki 17.9.
6. Martti Frimådig Kymen Urheiluveteraanit 19,60 Elimäki 17.9.