Maaliskuu

SU 26.3. Saappaanheiton jääkisa

                   Leppävirta, Kalmalahden jää klo 15

                   Tiedotus: Jorma Nyyssönen , p.040–5287131

                   Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

Huhtikuu

SU 9.4 Etelä-Suomen kevät-cup 1

Järvenpää, Rantapuisto klo 12

Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                   Järjestäjä: Ronttoset ry

KE 12.4 Keskiviikkokisa

                   Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                       Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                       Järjestäjä: Korson Kaiku

SU 16.4 Etelä-Suomen kevät-cup 1

Järvenpää, Rantapuisto klo 12

Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                   Järjestäjä: Ronttoset ry

MA 17.4 Pääsiäiskilpailu

                   Vokkolan kenttä klo 13

Tiedotus: Jorma Nyyssönen , p.040–5287131

                   Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 19.4 Keskiviikkokisa

                   Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                       Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                       Järjestäjä: Korson Kaiku

SU 23.4 Kevään repäisyt

                   Vokkolan kenttä klo 12

Tiedotus: Jorma Nyyssönen , p.040–5287131

                   Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

 

KE 26.4 Keskiviikkokisa

                   Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                       Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                       Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 29.4 klo 14.00 Leppävirta-cup I

               Leppävirta Alapihan kenttä
                   Tiedotus: Jorma Nyyssönen , p.040–5287131

                   Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

SU 30.04. Boot Throwing Competition in Frankfurt (Oder)

                      Saksa, Frankfurt

LA 29.4. Tuloskisa

                      Ruotsi, Upplands Bro, Finnstan kenttä klo12

                      Tiedustelut: Valma Hämäläinen, p. (0)8-582 483 17

                      Järjestäjä: SS Kaleva

 

Toukokuu

 

 8.6., 15.6.

KE 3.5. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

KE 3.5. Leppävirta-cup 2

                             Leppävirta, Sorsakoski klo18

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

LA 6.5. WORLD-CUP I

                             Venäjä, Hatsina

                             Tiedotus: Valeri Koivanen p.7 812 462 12 81; Esa Kokkonen, p.0400–727877

                             Järjestäjä: Venäjän Saappaanheittoliitto

                             HUOM! Ilmoittautuminen 10.4. mennessä, Esa Kokkonen

KE 10.5. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

 

TO 11.5. Pielavesicup 1

                             Pielavesi, Suojalan kenttä klo 19

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

 

LA 13.5. Mälar cup I

                             Ruotsi, Eskilstuna, Skiftingen kenttä klo15

                             Tiedotus: Kaisa Heikkinen, p. (0)70-477 33 53

                             Järjestäjä: Rukiveri ja Ruotsin Saappaanheittoliitto

SU 14.5. Pohjois-Savon Piirinmestaruuskilpailut

                             Leppävirta, Sorsakoski klo17

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

SU 14.5. Etelä-Suomen kevät-cup 3

                             Järvenpää, Rantapuisto klo12

                             Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                             Järjestäjä: Ronttoset ry

KE 17.5. Leppävirta-cup 3

                             Leppävirta, Alapihan kenttä klo18

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 17.5. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

TO 18.5. Pielavesicup 2

                             Pielavesi, Suojalan kenttä klo 19

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

 

 

LA 20.5. Satakunnan Mestaruus

                             Kokemäki, Uimahallin kenttä klo12

                             Tiedotus: Matti Perttula, p. 0400–589150 / 02–5464692

 

SU 21.5. Saapaskilpailu

                             Leppävirta, Paikka avoin

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 24.5. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 27.5. WORLD-CUP III

                             Ruotsi, Upplands Bro, Finnstan kenttä klo10

                             Tiedotus: Valma Hämäläinen, p.08–58248317; Esa Kokkonen, p.0400–727877

                             Järjestäjä: SS Kaleva

                             HUOM! Kaikki World Cupin sarjat. Ilmoittautuminen 30.4. mennessä, Esa Kokkonen

SU 28.5. WORLD-CUP II

                             Ruotsi, Eskilstuna, Ekängenin kenttä klo10

                             Tiedotus: Seppo Pesonen, p.+46(0)704443158; Esa Kokkonen, p.0400–727877

                             Järjestäjä: Eskilstunan Suomi-seura

                             HUOM! Kaikki Wrld Cupin sarjat. Ilmoittautuminen 30.4. mennessä, Esa Kokkonen

KE 31.5. Leppävirta-cup 4

                             Leppävirta, Alapihan kenttä klo18

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 31.5. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

 

Kesäkuu

TO 1.6. Pielavesicup 3

                             Pielavesi, Suojalan kenttä klo 19

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

 

LA-SU 3-4.06. German Championship 2006 / Saksan Mestaruuskisat 2006

                             Saksa,

TI 6.6. Mälar cup II

                             Ruotsi, Västerås, Lövudden  klo12

                             Tiedotus: Taisto Köngäs, (0)70-260 10 73, (0)70-233 59 51

                             Järjestäjä: SS Katajaiset ja Ruotsin Saappaanheittoliitto

KE 7.6. Leppävirta-cup 5

                             Leppävirta, Alapihan kenttä, klo18

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 7.6. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

TO 8.6. Pielavesicup 4

                             Pielavesi, Suojalan kenttä klo 19

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

 

LA 10.6. SUOMI-CUP I

                             Ristiina, Ristiinan Urheilukenttä klo12

                             Tiedotus: Tapani Turkki, p.040–8470749

                             Järjestää: Ristiinan Urheilijat

                             HUOM! Ilmoittautuminen paikan päällä ennen kilpailun alkua.

 

KE 14.6. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

TO 15.6. Pielavesicup 5

                             Pielavesi, Suojalan kenttä klo 19

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

 

LA 17.6 WORLD-CUP IV

                             Viro, Narva

                             Tiedustelut: Esa Kokkonen, p.0400–727877

                             Järjestää: Viron Saappaanheittoliitto

                             HUOM! Ilmoittautuminen 20.5. mennessä, Esa Kokkonen

SU 25.6. Juhannuskisat

                             Leppävirta, Vokkola klo16

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

 

Heinäkuu

LA-SU 1.-2.7. SAAPPAANHEITON MM-KILPAILUT, WORLD-CUP V

                             Ruotsi, Västerås

                             HUOM! Ilmoittautuminen 31.5. mennessä, Taisto Köngäs.

 

TO 6.7. Italian avoimet mestaruuskilpailut

Acquasanta Terme, klo 12

Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

 

LA 8.7. SUOMI-CUP II

                             Nivala Katvalan pesäpallokenttä

                             Tiedustelut: Markku Haikara 040-8383718 markku.haikara @ cop.fi  

                             Järjestää Nivala Pesis

 

SU 9.7 Italia-Suomi maaottelu

                             Acquasanta Terme, klo 12

Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

 

LA 15.7. WORLD-CUP VI

                             Suomi, Pielavesi

                             Tiedustelut: Paavo Mykkänen, p. 0500–379073

                             Järjestää: Pielaveden Sampo

SU 16.7. SUOMI-CUP III

                             Rautavaara, Monarin kenttä klo11

                             Tiedustelut: Kirsi Koskelo, p.050–3497748 kirsi.koskelo @ luukku.com

                             Järjestää: Rautavaaran Isku

                             HUOM! Ilmoittautuminen viimeistään tunti ennen kisan alkua.

                                                          Myös sarjat T/P 8,10,12,14.

SU 23.7. SUOMI-CUP IV

                             Kemijärvi, Luusuan kylä klo12

                             Tiedustelut: Urho Kelloniemi, p. 040-5788795 urho.kelloniemi @ rovaniemi.fi

                             Järjestäjä: Ulkuniemen maatalousseura

                             HUOM! Myös harrastesarjat.

                                                          Majoitus: Matkatupa, p. 016-888517 matkatupa@pp.nic.fi.

                                                          Lauantaina 22.7. klo 19 kesäteatteri: Puliveivari mieheksi.

 

PE 28.7 Kukkomarkkinoiden avoimet renkaanheittomestaruuskilpailut

Kivijärvi, keskusta Pääsarjat klo 13.00 M/N

Ikäkausi- ja veteraanisarjat klo 14.00

Ilmoittautuminen: kilpailupaikalla ½ tuntia ennen sarjan alkua

Tiedustelut: Hannu Ahonen, 044-459 7872

Järjestäjä: Kivijärven Kivekkäät

 

MA 31.7. Renkaanheiton piirinmestaruuskisat

                             Leppävirta, Vokkola klo20.15

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

 

Elokuu

KE 9.8. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA-SU 12.–13.8. SAAPPAANHEITON SM-KILPAILUT, WORLD-CUP VII

                             Leppävirta, Vokkolan urheilualue

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

                             HUOM! Ilmoittautumiset 1.8. klo.24 mennessä. Ilmoitus sivulla 35.

KE 16.8. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 19.8. Saappaanheittokilpailut

                             Viro, Haapsalu

                             Tiedotus: Valeri Luukka, p. +372-5084601

LA-SU 19.-20.08. Latex-Cup

                             Järjestäjä: Rauen Latex 04

KE 23.8. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

SU 27.8. SUOMI-CUP V

                             Heinola, Urheilukenttä klo11

                             Tiedotus: Pasi Kuusinen, p.050–3437975

                             Järjestää: Heinolan Isku

                             HUOM! Ilmoittautuminen 25.8. mennessä. 7e./aikuiset, 5e./harrastesarjat, 3e./alle   

18.v 15e./joukkue. Maksut Heinolan Iskun tilille: 201318-9077.

 Jälki-ilmoittautumiset paikan päällä tuntia ennen kilpailun alkua! Sarjoja

järjestetään kysynnän mukaan. Myös harrastesarjat.

SU 27.8. Mälar cup III

                             Ruotsi, Upplands Bro, Finnstan kenttä klo15

                             Tiedotus: Valma Hämäläinen (0)8-582 483 17

                             Järjestäjä: SS Kaleva ja Ruotsin Saappaanheittoliitto

 

 

KE 30.8. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

 

Syyskuu

LA 2.9. WORLD-CUP VIII

                             Saksa, Taunsstein

                             Tiedotus: Esa Kokkonen p.0400–727877

                             HUOM! Ilmoittautuminen 1.8. mennessä, Esa Kokkonen

SU 3.9. Leijonanmetsästys, sis. saappaanheittokilpailut

                             Kyminlinnan linnoitusalue, Kotka

                             Sarjat: yleiset ja ikäsarjat viiden vuoden välein 90 vuoteen

                             Järjestäjä: Kotkan Lions clubit

                             Tiedustelut: Seppo Järvisalo, p. 05-288 917 tai 045-1116107

KE 6.9. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 9.9. Avoimen TUL:n saappaanheiton mestaruuskilpailut

                             Leppävirta, Vokkola klo10

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

LA 9.9. AUTONRENKAANHEITON SM-KILPAILUT

                             Leppävirta, Vokkola klo14

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

SU 10.9. Mälar cup IV

                             Ruotsi, Eskilstuna, Ekängenin kenttä klo12

                             Tiedotus: Seppo Pesonen (0)70-444 31 58

                             Järjestäjä: ESS ja Ruotsin Saappaanheittoliitto

KE 13.9. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 16.9. Avoimet TUL:n Savon piirinmestaruus saappaan- ja renkaanheittokilpailut

                             Kuopio, Puijo klo10

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

LA 16.9. WORLD-CUP IX

                             Viro, Viljandi

                             Tiedotus: Esa Kokkonen p.0400–727877

                             HUOM! Ilmoittautuminen 20.5. mennessä, Esa Kokkonen

SU 17.9. Saappaanheiton avoimet pitäjänmestaruuskilpailut

                             Leppävirta, Vokkola klo12

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

 

KE 20.9. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 23.9. SUOMI-CUP VI

                             Kokemäki, Uimahallin kenttä klo12

                             Tiedotus: Matti Perttula, p.0400–689150 / 02–5464692

                             Järjestäjä: Kokemäen Kumiset ry

LA 23.9. KUHUN SAAPASKISA 1

                             Tuusulassa klo18

                             Tiedotus: Jari Nuutinen, p.0400-936044

                             Järjestäjä: Keski-Uudenmaan Heittourheilijat

 

SU 24.9. Etelä-Suomen Syys-cup 1

                             Järvenpää, Rantapuisto

                             Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                             Järjestäjä: Ronttoset ry

SU 24.9. Mälar cup V

                             Ruotsi, Enköping, Rombergan kenttä klo12

                             Tiedotus: Reijo Keränen (0)171-922 28

                             Järjestäjä: ESY Sampo ja Ruotsin Saappaanheittoliitto

TI 26.9. Renkaanheiton pitäjänmestaruuskilpailut

                             Leppävirta, Alapihan kenttä klo17.30

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen p.040-5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 27.9. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 30.9. WORLD-CUP X

                             Suomi, Punkalaidun, Vartiolan urheilukenttä klo12

                             Tiedotus: Petri Korhonen, p.050–5624706

                             Järjestäjä: Punkalaitumen Jyry ry

                             HUOM! Ilmoittautuminen 23.9. klo.21 mennessä. OP Punkalaidun: 536501-212875                                                             tai Nordea Punkalaidun: 116750-62568.

LA 30.09.  7-Meilenstiefel & Friends in Berlin

                             Saksa, Berliini

LA 30.9. KUHUN SAAPASKISA 2

                             Tuusulassa klo18

                             Tiedotus: Jari Nuutinen, p.0400-936044

                             Järjestäjä: Keski-Uudenmaan Heittourheilijat

 

 

Lokakuu

SU 1.10. Naismestareiden saapaskilpailu

                             Leppävirta, klo12

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen, p.040–5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

SU 1.10. Avoimet autonrenkaanheiton TUL:n mestaruuskilpailut

                             Leppävirta, Vokkola klo14

                             Tiedustelut: Jorma Nyyssönen p.040-5287131

                             Järjestäjä: Leppävirran Urheilijat

KE 4.10. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

LA 7.10. KUHUN SAAPASKISA 3

                             Tuusulassa klo18

                             Tiedotus: Jari Nuutinen, p.0400-936044

                             Järjestäjä: Keski-Uudenmaan Heittourheilijat

LA 7.10. Kansallinen kisa

                             Kuopio, Puijon pesäpallostadion klo 11

                             Tiedotus: Tauno Laitinen, p.040–841 5824

                             Järjestäjä: Kuopion Kisa-Veikot

                             Ilmoittautumiset 29.9. mennessä Niilo Kalsi p. 040-589 7877

                             niilo.kalsi@niiralankulma.fi

SU 8.10. Etelä-Suomen Syys-cup 2

                             Järvenpää, Rantapuisto klo 12

                             Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                             Järjestäjä: Ronttoset ry

KE 11.10. Keskiviikkokisa

                             Korso, Hakunilan Urheilupuisto klo18

                             Tiedotus: Antti Honkonen, p.040–5295283

                             Järjestäjä: Korson Kaiku

SU 15.10. Rautavaara-cup 1

                             Rautavaara, Rautavaaran lentokeskus

                             Tiedotus: Kirsi Koskelo, p. 050–3497748,  kirsi.koskelo @ luukku.com,

                                                           Mervi Koskelo, p. 0500–274376

                             Järjestää: Rautavaaran Isku

SU 15.10. Etelä-Suomen Syys-cup 3

                             Järvenpää, Rantapuisto klo 12

                             Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                             Järjestäjä: Ronttoset ry

LA 21.10. Mestareitten kisa

                             Tuusula klo 10

                             Tiedotus: Jari Nuutinen, p.0400-936044

                             Järjestäjä: Keski-Uudenmaan Heittourheilijat

                             Muuta: Taiturikisa

SU 22.10. Rautavaara-cup 2

                             Rautavaara, Rautavaaran lentokeskus

                             Tiedotus: Kirsi Koskelo, p. 050–3497748,  kirsi.koskelo @ luukku.com

                                                           Mervi Koskelo, p. 0500–274376

                             Järjestää: Rautavaaran Isku

SU 22.10. Etelä-Suomen Syys-cup 4

                             Järvenpää, Rantapuisto

                             Tiedotus: Tuija Salonen, p.050–3407049

                             Järjestäjä: Ronttoset ry

SU 29.10. Rautavaara-cup 3

                             Rautavaara, Rautavaaran lentokeskus

                             Tiedotus: Kirsi Koskelo, p. 050–3497748 kirsi.koskelo @ luukku.com

                                                           Mervi Koskelo, p. 0500–274376

                             Järjestää: Rautavaaran Isku